| Metric | Q3 2025 | Q2 2025 | Q3 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $268M | $255M | $240M | 4.7% | 11.5% |
| Op. Income | $55M | $51M | $48M | 6.1% | 13.7% |
| Gross Margin | 35.7% | 36.4% | 35.6% | -0.8pp | 0.1pp |
| Net Margin | 15.1% | 15.0% | 14.1% | 0.1pp | 1.0pp |
| EPS (Diluted) | $1.24 | $1.17 | $1.03 | 6.0% | 20.4% |
| Free Cash Flow | $51M | $40M | $42M | 25.3% | 20.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $268M |
| Cost of Revenue | $172M |
| GROSS PROFIT | $95M |
| R&D Expenses | $9M |
| Selling & Marketing | $36M |
| General & Administrative | $33M |
| SG&A Expenses | $69M |
| Other Expenses | -$38M |
| Operating Expenses | $41M |
| Cost & Expenses | $213M |
| OPERATING INCOME | $55M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | $52M |
| Income Tax Expense | $12M |
| Net Income from Continuing Ops | $40M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $40M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $40M |
| D&A | $22M |
| EBIT | $54M |
| EBITDA | $77M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $268M |
| Cost of Revenue | $172M |
| GROSS PROFIT | $95M |
| R&D Expenses | $9M |
| Selling & Marketing | $36M |
| General & Administrative | $33M |
| SG&A Expenses | $69M |
| Other Expenses | -$38M |
| Operating Expenses | $41M |
| Cost & Expenses | $213M |
| OPERATING INCOME | $55M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | $52M |
| Income Tax Expense | $12M |
| Net Income from Continuing Ops | $40M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $40M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $40M |
| D&A | $22M |
| EBIT | $54M |
| EBITDA | $77M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $40M |
| Depreciation & Amortization | $12M |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | $124.0K |
| Other Non-Cash Items | $18M |
| Change in Working Capital | -$9M |
| OPERATING CASH FLOW | $66M |
| Capital Expenditure | -$15M |
| Acquisitions (Net) | -$267.0K |
| Purchases of Investments | -$39.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $267.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$15M |
| Net Debt Issuance | -$36M |
| Common Stock Repurchased | -$15M |
| Common Dividends Paid | -$11.0K |
| Other Financing Activities | -$48.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$51M |
| FREE CASH FLOW | $51M |
| Net Change in Cash | -$334.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $65M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $132M |
| Inventory | $132M |
| Other Current Assets | $6M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $344M |
| PP&E (Net) | $315M |
| Goodwill | $816M |
| Intangible Assets | $167M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $18M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.3B |
| TOTAL ASSETS | $1.7B |
| Account Payables | $47M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $20M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $126M |
| Long-Term Debt | $154M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $48M |
| Other Non-Current Liabilities | $21M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $237M |
| TOTAL LIABILITIES | $363M |
| Common Stock | $2M |
| Additional Paid-In Capital | $141M |
| Retained Earnings | $1.1B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $42M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.3B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.3B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.7B |
| Total Debt | $172M |
| Net Debt | $107M |