| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $233M | $233M | $229M | 0.0% | 1.6% |
| Op. Income | $34M | $33M | $38M | 3.3% | -10.2% |
| Gross Margin | 31.5% | 29.5% | 31.2% | 1.9pp | 0.2pp |
| Net Margin | 9.8% | 9.2% | 12.6% | 0.6pp | -2.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.70 | $0.66 | $0.89 | 6.1% | -21.3% |
| Free Cash Flow | $25M | $27M | -$3M | -7.5% | 876.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $233M |
| Cost of Revenue | $159M |
| GROSS PROFIT | $73M |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $18M |
| General & Administrative | $17M |
| SG&A Expenses | $35M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $39M |
| Cost & Expenses | $198M |
| OPERATING INCOME | $34M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | -$5M |
| INCOME BEFORE TAX | $29M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $23M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $23M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $23M |
| D&A | $14M |
| EBIT | $35M |
| EBITDA | $48M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $233M |
| Cost of Revenue | $159M |
| GROSS PROFIT | $73M |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $18M |
| General & Administrative | $17M |
| SG&A Expenses | $35M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $39M |
| Cost & Expenses | $198M |
| OPERATING INCOME | $34M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | -$5M |
| INCOME BEFORE TAX | $29M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $23M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $23M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $23M |
| D&A | $14M |
| EBIT | $35M |
| EBITDA | $48M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $23M |
| Depreciation & Amortization | $14M |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | -$203.0K |
| Other Non-Cash Items | $314.0K |
| Change in Working Capital | -$6M |
| OPERATING CASH FLOW | $35M |
| Capital Expenditure | -$10M |
| Acquisitions (Net) | -$341.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$10M |
| Net Debt Issuance | -$9M |
| Common Stock Repurchased | -$4M |
| Common Dividends Paid | -$23M |
| Other Financing Activities | $2M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$33M |
| FREE CASH FLOW | $25M |
| Net Change in Cash | -$6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $60M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $131M |
| Inventory | $125M |
| Other Current Assets | $12M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $336M |
| PP&E (Net) | $294M |
| Goodwill | $774M |
| Intangible Assets | $209M |
| Long-Term Investments | $4M |
| Tax Assets | $63M |
| Other Non-Current Assets | -$51M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.3B |
| TOTAL ASSETS | $1.6B |
| Account Payables | $53M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $8M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $117M |
| Long-Term Debt | $432M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $63M |
| Other Non-Current Liabilities | $29M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $539M |
| TOTAL LIABILITIES | $655M |
| Common Stock | $2M |
| Additional Paid-In Capital | $132M |
| Retained Earnings | $837M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $973M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $973M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.6B |
| Total Debt | $450M |
| Net Debt | $390M |