| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.6B | $1.8B | $1.6B | -10.4% | 1.0% |
| Op. Income | $121M | $186M | $156M | -34.7% | -22.2% |
| Gross Margin | 20.3% | 21.4% | 20.9% | -1.1pp | -0.5pp |
| Net Margin | 5.9% | 7.8% | 7.2% | -1.9pp | -1.3pp |
| EPS (Diluted) | $2.44 | $3.58 | $2.95 | -31.8% | -17.3% |
| Free Cash Flow | $50M | $200M | $175M | -74.9% | -71.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.6B |
| Cost of Revenue | $1.3B |
| GROSS PROFIT | $334M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $144M |
| General & Administrative | $30M |
| SG&A Expenses | $174M |
| Other Expenses | $39M |
| Operating Expenses | $213M |
| Cost & Expenses | $1.5B |
| OPERATING INCOME | $121M |
| Interest Income | $13M |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | $6M |
| INCOME BEFORE TAX | $127M |
| Income Tax Expense | $30M |
| Net Income from Continuing Ops | $98M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $98M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $98M |
| D&A | $40M |
| EBIT | $134M |
| EBITDA | $174M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.6B |
| Cost of Revenue | $1.3B |
| GROSS PROFIT | $334M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $144M |
| General & Administrative | $30M |
| SG&A Expenses | $174M |
| Other Expenses | $39M |
| Operating Expenses | $213M |
| Cost & Expenses | $1.5B |
| OPERATING INCOME | $121M |
| Interest Income | $13M |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | $6M |
| INCOME BEFORE TAX | $127M |
| Income Tax Expense | $30M |
| Net Income from Continuing Ops | $98M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $98M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $98M |
| D&A | $40M |
| EBIT | $134M |
| EBITDA | $174M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $98M |
| Depreciation & Amortization | $40M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | -$5M |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | $27M |
| OPERATING CASH FLOW | $166M |
| Capital Expenditure | -$116M |
| Acquisitions (Net) | -$163M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $210.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$279M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$5M |
| Common Dividends Paid | -$206M |
| Other Financing Activities | -$472.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$211M |
| FREE CASH FLOW | $50M |
| Net Change in Cash | -$323M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $950M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $374M |
| Inventory | $712M |
| Other Current Assets | $21M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2.1B |
| PP&E (Net) | $1.0B |
| Goodwill | $170M |
| Intangible Assets | $191M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $5M |
| Other Non-Current Assets | $16M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.4B |
| TOTAL ASSETS | $3.5B |
| Account Payables | $310M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $150M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $594M |
| Long-Term Debt | $445M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $82M |
| Other Non-Current Liabilities | $57M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $669M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.3B |
| Common Stock | $450.0K |
| Additional Paid-In Capital | $561M |
| Retained Earnings | $1.8B |
| Treasury Stock | -$145M |
| Accum. Other Comp. Income | -$517.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.2B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2.2B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.5B |
| Total Debt | $530M |
| Net Debt | -$420M |