| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $6.8B | — | $8.4B | — | -18.5% |
| Op. Income | $624M | — | $1.2B | — | -46.1% |
| Gross Margin | 20.9% | — | 22.8% | — | -1.9pp |
| Net Margin | 7.1% | — | 10.2% | — | -3.2pp |
| EPS (Diluted) | $12.12 | — | $21.56 | — | -43.8% |
| Free Cash Flow | $472M | — | $927M | — | -49.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $6.8B |
| Cost of Revenue | $5.4B |
| GROSS PROFIT | $1.4B |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $560M |
| General & Administrative | $115M |
| SG&A Expenses | $674M |
| Other Expenses | $130M |
| Operating Expenses | $805M |
| Cost & Expenses | $6.2B |
| OPERATING INCOME | $624M |
| Interest Income | $48M |
| Interest Expense | $25M |
| Other Income/Expenses | $21M |
| INCOME BEFORE TAX | $645M |
| Income Tax Expense | $161M |
| Net Income from Continuing Ops | $484M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $484M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $484M |
| D&A | $135M |
| EBIT | $671M |
| EBITDA | $806M |
| EPS | $12 |
| EPS Diluted | $12 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $6.8B |
| Cost of Revenue | $5.4B |
| GROSS PROFIT | $1.4B |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $560M |
| General & Administrative | $115M |
| SG&A Expenses | $674M |
| Other Expenses | $130M |
| Operating Expenses | $805M |
| Cost & Expenses | $6.2B |
| OPERATING INCOME | $624M |
| Interest Income | $48M |
| Interest Expense | $25M |
| Other Income/Expenses | $21M |
| INCOME BEFORE TAX | $645M |
| Income Tax Expense | $161M |
| Net Income from Continuing Ops | $484M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $484M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $484M |
| D&A | $135M |
| EBIT | $671M |
| EBITDA | $806M |
| EPS | $12 |
| EPS Diluted | $12 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $484M |
| Depreciation & Amortization | $135M |
| Stock-Based Compensation | $15M |
| Deferred Income Tax | -$180.0K |
| Other Non-Cash Items | $56.0K |
| Change in Working Capital | $53M |
| OPERATING CASH FLOW | $687M |
| Capital Expenditure | -$215M |
| Acquisitions (Net) | -$163M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $3M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$376M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$6M |
| Common Dividends Paid | -$346M |
| Other Financing Activities | -$8M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$361M |
| FREE CASH FLOW | $472M |
| Net Change in Cash | -$49M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $950M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $374M |
| Inventory | $712M |
| Other Current Assets | $21M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2.1B |
| PP&E (Net) | $1.0B |
| Goodwill | $170M |
| Intangible Assets | $191M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $5M |
| Other Non-Current Assets | $16M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.4B |
| TOTAL ASSETS | $3.5B |
| Account Payables | $310M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $150M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $594M |
| Long-Term Debt | $445M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $82M |
| Other Non-Current Liabilities | $57M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $669M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.3B |
| Common Stock | $450.0K |
| Additional Paid-In Capital | $561M |
| Retained Earnings | $1.8B |
| Treasury Stock | -$145M |
| Accum. Other Comp. Income | -$517.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.2B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2.2B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.5B |
| Total Debt | $530M |
| Net Debt | -$420M |