| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.7B | $1.8B | $1.8B | -4.7% | -6.6% |
| Op. Income | $117M | $147M | $186M | -20.2% | -36.8% |
| Gross Margin | 19.7% | 19.9% | 21.4% | -0.1pp | -1.7pp |
| Net Margin | 5.3% | 6.2% | 7.8% | -0.9pp | -2.5pp |
| EPS (Diluted) | $2.33 | $2.84 | $3.58 | -18.0% | -34.9% |
| Free Cash Flow | $113M | $102M | $200M | 10.8% | -43.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.7B |
| Cost of Revenue | $1.4B |
| GROSS PROFIT | $338M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $158M |
| General & Administrative | $26M |
| SG&A Expenses | $184M |
| Other Expenses | $37M |
| Operating Expenses | $221M |
| Cost & Expenses | $1.6B |
| OPERATING INCOME | $117M |
| Interest Income | $10M |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | $121M |
| Income Tax Expense | $30M |
| Net Income from Continuing Ops | $91M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $91M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $91M |
| D&A | $38M |
| EBIT | $127M |
| EBITDA | $165M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.7B |
| Cost of Revenue | $1.4B |
| GROSS PROFIT | $338M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $158M |
| General & Administrative | $26M |
| SG&A Expenses | $184M |
| Other Expenses | $37M |
| Operating Expenses | $221M |
| Cost & Expenses | $1.6B |
| OPERATING INCOME | $117M |
| Interest Income | $10M |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | $121M |
| Income Tax Expense | $30M |
| Net Income from Continuing Ops | $91M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $91M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $91M |
| D&A | $38M |
| EBIT | $127M |
| EBITDA | $165M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $91M |
| Depreciation & Amortization | $37M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $4M |
| Other Non-Cash Items | -$853.0K |
| Change in Working Capital | $40M |
| OPERATING CASH FLOW | $175M |
| Capital Expenditure | -$62M |
| Acquisitions (Net) | -$2M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$63M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$70M |
| Common Dividends Paid | -$201M |
| Other Financing Activities | -$520.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$272M |
| FREE CASH FLOW | $113M |
| Net Change in Cash | -$160M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $762M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $426M |
| Inventory | $792M |
| Other Current Assets | $32M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2.0B |
| PP&E (Net) | $1.1B |
| Goodwill | $172M |
| Intangible Assets | $177M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $5M |
| Other Non-Current Assets | $17M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.4B |
| TOTAL ASSETS | $3.4B |
| Account Payables | $374M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $122M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $643M |
| Long-Term Debt | $446M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $97M |
| Other Non-Current Liabilities | $61M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $675M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.3B |
| Common Stock | $451.0K |
| Additional Paid-In Capital | $561M |
| Retained Earnings | $1.9B |
| Treasury Stock | -$305M |
| Accum. Other Comp. Income | -$495.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.1B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2.1B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.4B |
| Total Debt | $517M |
| Net Debt | -$245M |