| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.8B | $1.6B | $1.8B | 9.3% | -1.0% |
| Op. Income | $147M | $133M | $190M | 10.5% | -22.6% |
| Gross Margin | 19.9% | 20.5% | 21.4% | -0.7pp | -1.6pp |
| Net Margin | 6.2% | 6.3% | 8.1% | -0.1pp | -1.8pp |
| EPS (Diluted) | $2.84 | $2.61 | $3.67 | 8.8% | -22.6% |
| Free Cash Flow | $102M | -$7M | $204M | 1584.2% | -50.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.8B |
| Cost of Revenue | $1.4B |
| GROSS PROFIT | $357M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $150M |
| General & Administrative | $26M |
| SG&A Expenses | $176M |
| Other Expenses | $34M |
| Operating Expenses | $210M |
| Cost & Expenses | $1.7B |
| OPERATING INCOME | $147M |
| Interest Income | $11M |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | $4M |
| INCOME BEFORE TAX | $151M |
| Income Tax Expense | $38M |
| Net Income from Continuing Ops | $112M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $112M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $112M |
| D&A | $35M |
| EBIT | $157M |
| EBITDA | $192M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.8B |
| Cost of Revenue | $1.4B |
| GROSS PROFIT | $357M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $150M |
| General & Administrative | $26M |
| SG&A Expenses | $176M |
| Other Expenses | $34M |
| Operating Expenses | $210M |
| Cost & Expenses | $1.7B |
| OPERATING INCOME | $147M |
| Interest Income | $11M |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | $4M |
| INCOME BEFORE TAX | $151M |
| Income Tax Expense | $38M |
| Net Income from Continuing Ops | $112M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $112M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $112M |
| D&A | $35M |
| EBIT | $157M |
| EBITDA | $192M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $112M |
| Depreciation & Amortization | $35M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $6M |
| Other Non-Cash Items | -$1M |
| Change in Working Capital | -$14M |
| OPERATING CASH FLOW | $142M |
| Capital Expenditure | -$40M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $260.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$40M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$62M |
| Common Dividends Paid | -$8M |
| Other Financing Activities | -$614.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$70M |
| FREE CASH FLOW | $102M |
| Net Change in Cash | $32M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $922M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $477M |
| Inventory | $832M |
| Other Current Assets | $36M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2.3B |
| PP&E (Net) | $1.0B |
| Goodwill | $170M |
| Intangible Assets | $181M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $5M |
| Other Non-Current Assets | $16M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.4B |
| TOTAL ASSETS | $3.7B |
| Account Payables | $438M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $96M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $692M |
| Long-Term Debt | $446M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $93M |
| Other Non-Current Liabilities | $58M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $677M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.4B |
| Common Stock | $451.0K |
| Additional Paid-In Capital | $557M |
| Retained Earnings | $2.0B |
| Treasury Stock | -$235M |
| Accum. Other Comp. Income | -$502.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.3B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2.3B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.7B |
| Total Debt | $527M |
| Net Debt | -$395M |