| Metric | Q2 2020 | Q1 2020 | Q2 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.2B | $1.2B | $1.2B | 6.2% | 1.0% |
| Op. Income | $52M | $26M | $45M | 102.6% | 14.7% |
| Gross Margin | 15.6% | 15.2% | 14.7% | 0.4pp | 0.9pp |
| Net Margin | 2.7% | 1.0% | 2.3% | 1.7pp | 0.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.85 | $0.31 | $0.71 | 174.2% | 19.7% |
| Free Cash Flow | $150M | -$61M | $85M | 346.5% | 76.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.2B |
| Cost of Revenue | $1.0B |
| GROSS PROFIT | $194M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $104M |
| General & Administrative | $19M |
| SG&A Expenses | $123M |
| Other Expenses | $19M |
| Operating Expenses | $142M |
| Cost & Expenses | $1.2B |
| OPERATING INCOME | $52M |
| Interest Income | $190.0K |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | -$7M |
| INCOME BEFORE TAX | $45M |
| Income Tax Expense | $11M |
| Net Income from Continuing Ops | $34M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $34M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $34M |
| D&A | $20M |
| EBIT | $52M |
| EBITDA | $72M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.2B |
| Cost of Revenue | $1.0B |
| GROSS PROFIT | $194M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $104M |
| General & Administrative | $19M |
| SG&A Expenses | $123M |
| Other Expenses | $19M |
| Operating Expenses | $142M |
| Cost & Expenses | $1.2B |
| OPERATING INCOME | $52M |
| Interest Income | $190.0K |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | -$7M |
| INCOME BEFORE TAX | $45M |
| Income Tax Expense | $11M |
| Net Income from Continuing Ops | $34M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $34M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $34M |
| D&A | $20M |
| EBIT | $52M |
| EBITDA | $72M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $34M |
| Depreciation & Amortization | $20M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | -$3M |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | $106M |
| OPERATING CASH FLOW | $161M |
| Capital Expenditure | -$10M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $303.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$10M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$4M |
| Other Financing Activities | -$399.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$4M |
| FREE CASH FLOW | $150M |
| Net Change in Cash | $146M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $361M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $361M |
| Inventory | $456M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.2B |
| PP&E (Net) | $542M |
| Goodwill | $60M |
| Intangible Assets | $17M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $8M |
| Other Non-Current Assets | $21M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $648M |
| TOTAL ASSETS | $1.8B |
| Account Payables | $321M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $78M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $485M |
| Long-Term Debt | $440M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $25M |
| Other Non-Current Liabilities | $60M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $616M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.1B |
| Common Stock | $446.0K |
| Additional Paid-In Capital | $533M |
| Retained Earnings | $395M |
| Treasury Stock | -$139M |
| Accum. Other Comp. Income | -$50M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $740M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $740M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.8B |
| Total Debt | $531M |
| Net Debt | $169M |