| Metric | Q2 2019 | Q1 2019 | Q2 2018 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.2B | $1.0B | $1.4B | 18.0% | -12.6% |
| Op. Income | $45M | $22M | $74M | 108.4% | -39.1% |
| Gross Margin | 14.7% | 13.8% | 15.2% | 0.8pp | -0.5pp |
| Net Margin | 2.3% | 1.1% | 3.0% | 1.2pp | -0.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.71 | $0.29 | $1.06 | 144.8% | -33.0% |
| Free Cash Flow | $85M | -$51M | $95M | 266.3% | -10.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.2B |
| Cost of Revenue | $1.0B |
| GROSS PROFIT | $180M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $99M |
| General & Administrative | $17M |
| SG&A Expenses | $116M |
| Other Expenses | -$290.0K |
| Operating Expenses | $136M |
| Cost & Expenses | $1.2B |
| OPERATING INCOME | $45M |
| Interest Income | $416.0K |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | -$8M |
| INCOME BEFORE TAX | $37M |
| Income Tax Expense | $10M |
| Net Income from Continuing Ops | $28M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $28M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $28M |
| D&A | $20M |
| EBIT | $44M |
| EBITDA | $64M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.2B |
| Cost of Revenue | $1.0B |
| GROSS PROFIT | $180M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $99M |
| General & Administrative | $17M |
| SG&A Expenses | $116M |
| Other Expenses | -$290.0K |
| Operating Expenses | $136M |
| Cost & Expenses | $1.2B |
| OPERATING INCOME | $45M |
| Interest Income | $416.0K |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | -$8M |
| INCOME BEFORE TAX | $37M |
| Income Tax Expense | $10M |
| Net Income from Continuing Ops | $28M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $28M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $28M |
| D&A | $20M |
| EBIT | $44M |
| EBITDA | $64M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $28M |
| Depreciation & Amortization | $20M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $4M |
| Other Non-Cash Items | -$1M |
| Change in Working Capital | $51M |
| OPERATING CASH FLOW | $104M |
| Capital Expenditure | -$18M |
| Acquisitions (Net) | -$16M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $246.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$34M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$5.0K |
| Common Dividends Paid | -$4M |
| Other Financing Activities | -$188.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$4M |
| FREE CASH FLOW | $85M |
| Net Change in Cash | $66M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $202M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $329M |
| Inventory | $524M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.1B |
| PP&E (Net) | $550M |
| Goodwill | $60M |
| Intangible Assets | $18M |
| Long-Term Investments | $15M |
| Tax Assets | $8M |
| Other Non-Current Assets | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $660M |
| TOTAL ASSETS | $1.7B |
| Account Payables | $275M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $424M |
| Long-Term Debt | $440M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $24M |
| Other Non-Current Liabilities | $57M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $604M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.0B |
| Common Stock | $443.0K |
| Additional Paid-In Capital | $529M |
| Retained Earnings | $362M |
| Treasury Stock | -$139M |
| Accum. Other Comp. Income | -$48M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $705M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $705M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.7B |
| Total Debt | $522M |
| Net Debt | $320M |