| Metric | Q1 2017 | Q4 2016 | Q1 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $974M | $920M | $881M | 6.0% | 10.6% |
| Op. Income | $21M | -$3M | $13M | 802.9% | 57.4% |
| Gross Margin | 13.1% | 11.7% | 12.6% | 1.4pp | 0.5pp |
| Net Margin | 1.0% | 0.4% | 0.6% | 0.6pp | 0.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.26 | $0.11 | $0.13 | 136.4% | 100.0% |
| Free Cash Flow | -$58M | $10M | -$14M | -653.4% | -306.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $974M |
| Cost of Revenue | $847M |
| GROSS PROFIT | $128M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $74M |
| General & Administrative | $14M |
| SG&A Expenses | $87M |
| Other Expenses | $19M |
| Operating Expenses | $107M |
| Cost & Expenses | $953M |
| OPERATING INCOME | $21M |
| Interest Income | $33.0K |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | -$6M |
| INCOME BEFORE TAX | $15M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $10M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $10M |
| D&A | $20M |
| EBIT | $21M |
| EBITDA | $41M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $974M |
| Cost of Revenue | $847M |
| GROSS PROFIT | $128M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $74M |
| General & Administrative | $14M |
| SG&A Expenses | $87M |
| Other Expenses | $19M |
| Operating Expenses | $107M |
| Cost & Expenses | $953M |
| OPERATING INCOME | $21M |
| Interest Income | $33.0K |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | -$6M |
| INCOME BEFORE TAX | $15M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $10M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $10M |
| D&A | $20M |
| EBIT | $21M |
| EBITDA | $41M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $10M |
| Depreciation & Amortization | $20M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $1M |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | -$72M |
| OPERATING CASH FLOW | -$41M |
| Capital Expenditure | -$17M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $652.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$16M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$3M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$3M |
| FREE CASH FLOW | -$58M |
| Net Change in Cash | -$60M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $44M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $305M |
| Inventory | $482M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $840M |
| PP&E (Net) | $561M |
| Goodwill | $55M |
| Intangible Assets | $15M |
| Long-Term Investments | $18M |
| Tax Assets | $9M |
| Other Non-Current Assets | $15M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $674M |
| TOTAL ASSETS | $1.5B |
| Account Payables | $286M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $375M |
| Long-Term Debt | $438M |
| Deferred Revenue NC | $84M |
| Deferred Tax Liabilities | $8M |
| Other Non-Current Liabilities | $104M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $549M |
| TOTAL LIABILITIES | $924M |
| Common Stock | $437.0K |
| Additional Paid-In Capital | $515M |
| Retained Earnings | $291M |
| Treasury Stock | -$134M |
| Accum. Other Comp. Income | -$83M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $589M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $589M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.5B |
| Total Debt | $438M |
| Net Debt | $394M |