| Metric | FY 2016 | Prior Q | FY 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3.9B | — | $3.6B | — | 7.6% |
| Op. Income | $80M | — | $103M | — | -22.9% |
| Gross Margin | 13.1% | — | 13.2% | — | -0.1pp |
| Net Margin | 1.0% | — | 1.4% | — | -0.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.98 | — | $1.33 | — | -26.3% |
| Free Cash Flow | $68M | — | -$7M | — | 1049.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3.9B |
| Cost of Revenue | $3.4B |
| GROSS PROFIT | $513M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $301M |
| General & Administrative | $61M |
| SG&A Expenses | $361M |
| Other Expenses | $72M |
| Operating Expenses | $433M |
| Cost & Expenses | $3.8B |
| OPERATING INCOME | $80M |
| Interest Income | $390.0K |
| Interest Expense | $27M |
| Other Income/Expenses | -$36M |
| INCOME BEFORE TAX | $43M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $38M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $38M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $38M |
| D&A | $73M |
| EBIT | $70M |
| EBITDA | $143M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3.9B |
| Cost of Revenue | $3.4B |
| GROSS PROFIT | $513M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $301M |
| General & Administrative | $61M |
| SG&A Expenses | $361M |
| Other Expenses | $72M |
| Operating Expenses | $433M |
| Cost & Expenses | $3.8B |
| OPERATING INCOME | $80M |
| Interest Income | $390.0K |
| Interest Expense | $27M |
| Other Income/Expenses | -$36M |
| INCOME BEFORE TAX | $43M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $38M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $38M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $38M |
| D&A | $73M |
| EBIT | $70M |
| EBITDA | $143M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $38M |
| Depreciation & Amortization | $75M |
| Stock-Based Compensation | $8M |
| Deferred Income Tax | -$8M |
| Other Non-Cash Items | $20M |
| Change in Working Capital | $19M |
| OPERATING CASH FLOW | $152M |
| Capital Expenditure | -$84M |
| Acquisitions (Net) | -$216M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $644.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$299M |
| Net Debt Issuance | $84M |
| Common Stock Repurchased | -$10M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$7M |
| NET CASH FROM FINANCING | $66M |
| FREE CASH FLOW | $68M |
| Net Change in Cash | -$81M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $104M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $211M |
| Inventory | $433M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $760M |
| PP&E (Net) | $569M |
| Goodwill | $55M |
| Intangible Assets | $16M |
| Long-Term Investments | $15M |
| Tax Assets | $9M |
| Other Non-Current Assets | $15M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $679M |
| TOTAL ASSETS | $1.4B |
| Account Payables | $196M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $313M |
| Long-Term Debt | $438M |
| Deferred Revenue NC | $83M |
| Deferred Tax Liabilities | $6M |
| Other Non-Current Liabilities | $102M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $546M |
| TOTAL LIABILITIES | $859M |
| Common Stock | $435.0K |
| Additional Paid-In Capital | $515M |
| Retained Earnings | $281M |
| Treasury Stock | -$134M |
| Accum. Other Comp. Income | -$83M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $580M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $580M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.4B |
| Total Debt | $438M |
| Net Debt | $334M |