| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $418.3K | — | $152.3K | — | 174.6% |
| Op. Income | -$121.7K | — | -$49.8K | — | -144.3% |
| Gross Margin | 56.8% | — | 68.2% | — | -11.4pp |
| Net Margin | -30.1% | — | -54.6% | — | 24.5pp |
| EPS (Diluted) | $-0.00 | — | $-0.00 | — | -53.3% |
| Free Cash Flow | -$739.3K | — | $1M | — | -152.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $418.3K |
| Cost of Revenue | $180.9K |
| GROSS PROFIT | $237.4K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $359.0K |
| Operating Expenses | $359.0K |
| Cost & Expenses | $539.9K |
| OPERATING INCOME | -$121.7K |
| Interest Income | $128 |
| Interest Expense | $29.4K |
| Other Income/Expenses | -$4.1K |
| INCOME BEFORE TAX | -$125.8K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$125.8K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$125.8K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$125.8K |
| D&A | $2.4K |
| EBIT | -$96.3K |
| EBITDA | -$93.9K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$125.8K |
| Depreciation & Amortization | $2.4K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $12.7K |
| Change in Working Capital | -$626.5K |
| OPERATING CASH FLOW | -$737.1K |
| Capital Expenditure | -$2.2K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $16.8K |
| NET CASH FROM INVESTING | $14.6K |
| Net Debt Issuance | -$8.2K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $195.8K |
| NET CASH FROM FINANCING | $187.6K |
| FREE CASH FLOW | -$739.3K |
| Net Change in Cash | $55.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $977.0K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $971.0K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $7M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $9M |
| PP&E (Net) | $140.0K |
| Goodwill | $55.8K |
| Intangible Assets | $8.2K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $158.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $362.0K |
| TOTAL ASSETS | $9M |
| Account Payables | $7M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $7M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $7M |
| Common Stock | $1.0K |
| Additional Paid-In Capital | $611.0K |
| Retained Earnings | -$3M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$9.0K |
| Other Equity | $4M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $9M |
| Total Debt | $98.0K |
| Net Debt | -$879.0K |