| Metric | Q3 2025 | Q2 2025 | Q3 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $5M | $4M | $4M | 31.7% | 33.2% |
| Op. Income | -$1M | -$2M | -$1M | 34.1% | 11.9% |
| Gross Margin | 90.4% | 91.3% | 93.0% | -0.9pp | -2.6pp |
| Net Margin | -20.5% | -45.4% | -30.3% | 24.9pp | 9.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.05 | $-0.08 | $-0.06 | 40.0% | 9.8% |
| Free Cash Flow | -$2M | -$1M | -$765.0K | -104.4% | -207.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $5M |
| Cost of Revenue | $491.0K |
| GROSS PROFIT | $5M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $6M |
| Cost & Expenses | $6M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $247.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $247.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$1M |
| Income Tax Expense | $5.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $143.0K |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | -$902.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$1M |
| Depreciation & Amortization | $144.0K |
| Stock-Based Compensation | $342.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $78.0K |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$1M |
| Sales/Maturities of Investments | $3M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $1M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $6.0K |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | -$1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $6M |
| Short-Term Investments | $16M |
| Net Receivables | $7M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $30M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $3M |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $9M |
| TOTAL ASSETS | $40M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $671.0K |
| Deferred Revenue | $7M |
| Other Current Liabilities | -$377.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $9M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $377.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $4M |
| TOTAL LIABILITIES | $13M |
| Common Stock | $214.0K |
| Additional Paid-In Capital | $101M |
| Retained Earnings | -$74M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $188.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $27M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $27M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $40M |
| Total Debt | $4M |
| Net Debt | -$2M |