| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4M | $4M | $4M | 1.1% | 2.7% |
| Op. Income | -$1M | -$4M | -$2M | 71.8% | 32.5% |
| Gross Margin | 92.9% | 94.5% | 93.1% | -1.6pp | -0.2pp |
| Net Margin | -22.2% | -96.9% | -36.4% | 74.7pp | 14.2pp |
| EPS (Diluted) | $-0.05 | $-0.20 | $-0.07 | 76.7% | 37.4% |
| Free Cash Flow | -$2M | $3M | -$2M | -178.7% | -60.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $315.0K |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $6M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $280.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $280.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$982.0K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$982.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$982.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$982.0K |
| D&A | $139.0K |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | -$1M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$982.0K |
| Depreciation & Amortization | $139.0K |
| Stock-Based Compensation | $164.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $17.0K |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $7M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $7M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | $4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $14M |
| Short-Term Investments | $14M |
| Net Receivables | $5M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $986.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $35M |
| PP&E (Net) | $5M |
| Goodwill | $3M |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $122.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $10M |
| TOTAL ASSETS | $45M |
| Account Payables | $791.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $5M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $7M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $492.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $4M |
| TOTAL LIABILITIES | $12M |
| Common Stock | $212.0K |
| Additional Paid-In Capital | $100M |
| Retained Earnings | -$66M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $139.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $33M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $33M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $45M |
| Total Debt | $4M |
| Net Debt | -$10M |