| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $172M | $150M | $160M | 15.2% | 7.9% |
| Op. Income | $12M | $4M | $4M | 188.3% | 214.3% |
| Gross Margin | 31.7% | 28.8% | 26.3% | 2.9pp | 5.4pp |
| Net Margin | 4.1% | -0.2% | 2.4% | 4.3pp | 1.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.24 | $-0.01 | $0.13 | 2500.0% | 84.6% |
| Free Cash Flow | $84M | -$51M | $98M | 263.1% | -14.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $172M |
| Cost of Revenue | $118M |
| GROSS PROFIT | $55M |
| R&D Expenses | $11M |
| Selling & Marketing | $6M |
| General & Administrative | $25M |
| SG&A Expenses | $31M |
| Other Expenses | $957.0K |
| Operating Expenses | $43M |
| Cost & Expenses | $160M |
| OPERATING INCOME | $12M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | $8M |
| Income Tax Expense | $712.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $13M |
| EBITDA | $19M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $172M |
| Cost of Revenue | $118M |
| GROSS PROFIT | $55M |
| R&D Expenses | $11M |
| Selling & Marketing | $6M |
| General & Administrative | $25M |
| SG&A Expenses | $31M |
| Other Expenses | $957.0K |
| Operating Expenses | $43M |
| Cost & Expenses | $160M |
| OPERATING INCOME | $12M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | $8M |
| Income Tax Expense | $712.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $13M |
| EBITDA | $19M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $7M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $54M |
| Change in Working Capital | $18M |
| OPERATING CASH FLOW | $87M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | -$5M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $615.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$8M |
| Net Debt Issuance | -$79M |
| Common Stock Repurchased | -$10.0K |
| Common Dividends Paid | -$834.0K |
| Other Financing Activities | $1.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$80M |
| FREE CASH FLOW | $84M |
| Net Change in Cash | -$113.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $11M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $195M |
| Inventory | $220M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $432M |
| PP&E (Net) | $97M |
| Goodwill | $51M |
| Intangible Assets | $173M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $15M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $336M |
| TOTAL ASSETS | $768M |
| Account Payables | $69M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $66M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $230M |
| Long-Term Debt | $139M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $8M |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $167M |
| TOTAL LIABILITIES | $398M |
| Common Stock | $3M |
| Additional Paid-In Capital | $111M |
| Retained Earnings | $333M |
| Treasury Stock | -$71M |
| Accum. Other Comp. Income | -$6M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $370M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $370M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $768M |
| Total Debt | $162M |
| Net Debt | $151M |