| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $150M | $133M | $152M | 12.6% | -1.8% |
| Op. Income | $4M | $4M | $11M | 11.6% | -62.7% |
| Gross Margin | 28.8% | 32.3% | 32.6% | -3.5pp | -3.8pp |
| Net Margin | -0.2% | -0.8% | 4.4% | 0.6pp | -4.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.01 | $-0.04 | $0.23 | 73.0% | -104.3% |
| Free Cash Flow | -$51M | -$60M | -$22M | 14.0% | -136.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $150M |
| Cost of Revenue | $106M |
| GROSS PROFIT | $43M |
| R&D Expenses | $9M |
| Selling & Marketing | $15M |
| General & Administrative | $15M |
| SG&A Expenses | $30M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $39M |
| Cost & Expenses | $145M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | $560.0K |
| Income Tax Expense | $885.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$325.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$325.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$325.0K |
| D&A | $5M |
| EBIT | $4M |
| EBITDA | $9M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$325.0K |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $86.0K |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | -$57M |
| OPERATING CASH FLOW | -$49M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $156.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | $57M |
| Common Stock Repurchased | -$8M |
| Common Dividends Paid | -$848.0K |
| Other Financing Activities | $505.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $49M |
| FREE CASH FLOW | -$51M |
| Net Change in Cash | -$3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $12M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $204M |
| Inventory | $248M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $472M |
| PP&E (Net) | $96M |
| Goodwill | $47M |
| Intangible Assets | $175M |
| Long-Term Investments | $3M |
| Tax Assets | $366.0K |
| Other Non-Current Assets | $10M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $331M |
| TOTAL ASSETS | $803M |
| Account Payables | $71M |
| Short-Term Debt | $6M |
| Deferred Revenue | $6M |
| Other Current Liabilities | $107M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $190M |
| Long-Term Debt | $218M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $14M |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $255M |
| TOTAL LIABILITIES | $444M |
| Common Stock | $3M |
| Additional Paid-In Capital | $109M |
| Retained Earnings | $327M |
| Treasury Stock | -$71M |
| Accum. Other Comp. Income | -$9M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $359M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $359M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $803M |
| Total Debt | $242M |
| Net Debt | $230M |