| Metric | Q1 2021 | Q4 2020 | Q1 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $116M | $141M | $96M | -17.5% | 21.0% |
| Op. Income | $4M | $10M | $2M | -62.9% | 99.0% |
| Gross Margin | 38.9% | 36.0% | 40.0% | 2.9pp | -1.1pp |
| Net Margin | 2.6% | 5.6% | 0.5% | -3.0pp | 2.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.10 | $0.26 | $0.02 | -61.5% | 400.0% |
| Free Cash Flow | -$35M | $64M | -$17M | -155.6% | -107.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $116M |
| Cost of Revenue | $71M |
| GROSS PROFIT | $45M |
| R&D Expenses | $7M |
| Selling & Marketing | $19M |
| General & Administrative | $16M |
| SG&A Expenses | $35M |
| Other Expenses | $33.0K |
| Operating Expenses | $41M |
| Cost & Expenses | $113M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $946.0K |
| Other Income/Expenses | $779.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $4M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $5M |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $11M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $116M |
| Cost of Revenue | $71M |
| GROSS PROFIT | $45M |
| R&D Expenses | $7M |
| Selling & Marketing | $19M |
| General & Administrative | $16M |
| SG&A Expenses | $35M |
| Other Expenses | $33.0K |
| Operating Expenses | $41M |
| Cost & Expenses | $113M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $946.0K |
| Other Income/Expenses | $779.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $4M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $5M |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $11M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $3M |
| Depreciation & Amortization | $7M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$9M |
| Change in Working Capital | -$35M |
| OPERATING CASH FLOW | -$33M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$41.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$3M |
| Net Debt Issuance | $36M |
| Common Stock Repurchased | -$3M |
| Common Dividends Paid | -$592.0K |
| Other Financing Activities | $407.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $33M |
| FREE CASH FLOW | -$35M |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $14M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $169M |
| Inventory | $172M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $366M |
| PP&E (Net) | $77M |
| Goodwill | $51M |
| Intangible Assets | $194M |
| Long-Term Investments | $375.0K |
| Tax Assets | $4M |
| Other Non-Current Assets | $18M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $344M |
| TOTAL ASSETS | $710M |
| Account Payables | $61M |
| Short-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue | $32M |
| Other Current Liabilities | $70M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $167M |
| Long-Term Debt | $143M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $24M |
| Other Non-Current Liabilities | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $183M |
| TOTAL LIABILITIES | $350M |
| Common Stock | $3M |
| Additional Paid-In Capital | $96M |
| Retained Earnings | $291M |
| Treasury Stock | -$18M |
| Accum. Other Comp. Income | -$12M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $360M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $360M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $710M |
| Total Debt | $155M |
| Net Debt | $141M |