| Metric | FY 2020 | Prior Q | FY 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $459M | — | $468M | — | -2.0% |
| Op. Income | $23M | — | $26M | — | -12.6% |
| Gross Margin | 37.6% | — | 37.9% | — | -0.3pp |
| Net Margin | 3.3% | — | 2.9% | — | 0.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.51 | — | $0.46 | — | 10.9% |
| Free Cash Flow | $75M | — | -$7M | — | 1135.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $459M |
| Cost of Revenue | $286M |
| GROSS PROFIT | $173M |
| R&D Expenses | $26M |
| Selling & Marketing | $79M |
| General & Administrative | $36M |
| SG&A Expenses | $115M |
| Other Expenses | $8M |
| Operating Expenses | $150M |
| Cost & Expenses | $436M |
| OPERATING INCOME | $23M |
| Interest Income | $89.0K |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | -$5M |
| INCOME BEFORE TAX | $18M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $15M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $15M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $15M |
| D&A | $20M |
| EBIT | $23M |
| EBITDA | $43M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $459M |
| Cost of Revenue | $286M |
| GROSS PROFIT | $173M |
| R&D Expenses | $26M |
| Selling & Marketing | $79M |
| General & Administrative | $36M |
| SG&A Expenses | $115M |
| Other Expenses | $8M |
| Operating Expenses | $150M |
| Cost & Expenses | $436M |
| OPERATING INCOME | $23M |
| Interest Income | $89.0K |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | -$5M |
| INCOME BEFORE TAX | $18M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $15M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $15M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $15M |
| D&A | $20M |
| EBIT | $23M |
| EBITDA | $43M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $15M |
| Depreciation & Amortization | $20M |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | -$1M |
| Other Non-Cash Items | $105.0K |
| Change in Working Capital | $50M |
| OPERATING CASH FLOW | $90M |
| Capital Expenditure | -$15M |
| Acquisitions (Net) | -$19M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$36M |
| Net Debt Issuance | -$42M |
| Common Stock Repurchased | -$3M |
| Common Dividends Paid | -$1M |
| Other Financing Activities | $1M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$44M |
| FREE CASH FLOW | $75M |
| Net Change in Cash | $9M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $16M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $132M |
| Inventory | $164M |
| Other Current Assets | $8M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $330M |
| PP&E (Net) | $78M |
| Goodwill | $52M |
| Intangible Assets | $198M |
| Long-Term Investments | $2M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $21M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $350M |
| TOTAL ASSETS | $680M |
| Account Payables | $59M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $46M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $171M |
| Long-Term Debt | $107M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $33M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $148M |
| TOTAL LIABILITIES | $320M |
| Common Stock | $3M |
| Additional Paid-In Capital | $97M |
| Retained Earnings | $288M |
| Treasury Stock | -$18M |
| Accum. Other Comp. Income | -$9M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $361M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $361M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $680M |
| Total Debt | $120M |
| Net Debt | $104M |