| Metric | Q1 2019 | Q4 2018 | Q1 2018 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $100M | $131M | — | -24.1% | — |
| Op. Income | $7M | $11M | — | -39.4% | — |
| Gross Margin | 41.8% | 40.3% | — | 1.5pp | — |
| Net Margin | 3.9% | 5.6% | — | -1.7pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.13 | $0.25 | — | -48.0% | — |
| Free Cash Flow | -$24M | $6M | — | -527.6% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $100M |
| Cost of Revenue | $58M |
| GROSS PROFIT | $42M |
| R&D Expenses | $6M |
| Selling & Marketing | $18M |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $29M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $35M |
| Cost & Expenses | $93M |
| OPERATING INCOME | $7M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $5M |
| EBIT | $7M |
| EBITDA | $12M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $100M |
| Cost of Revenue | $58M |
| GROSS PROFIT | $42M |
| R&D Expenses | $6M |
| Selling & Marketing | $18M |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $29M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $35M |
| Cost & Expenses | $93M |
| OPERATING INCOME | $7M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $5M |
| EBIT | $7M |
| EBITDA | $12M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $4M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | -$742.0K |
| Other Non-Cash Items | $597.0K |
| Change in Working Capital | -$30M |
| OPERATING CASH FLOW | -$20M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | -$24M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$24M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$28M |
| Net Debt Issuance | $53M |
| Common Stock Repurchased | -$3M |
| Common Dividends Paid | -$581.0K |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $49M |
| FREE CASH FLOW | -$24M |
| Net Change in Cash | $489.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $7M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $132M |
| Inventory | $189M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $341M |
| PP&E (Net) | $62M |
| Goodwill | $39M |
| Intangible Assets | $197M |
| Long-Term Investments | -$19M |
| Tax Assets | $19M |
| Other Non-Current Assets | $24M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $322M |
| TOTAL ASSETS | $662M |
| Account Payables | $78M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $4M |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $148M |
| Long-Term Debt | $149M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $19M |
| Other Non-Current Liabilities | $11M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $186M |
| TOTAL LIABILITIES | $333M |
| Common Stock | $3M |
| Additional Paid-In Capital | $84M |
| Retained Earnings | $266M |
| Treasury Stock | -$18M |
| Accum. Other Comp. Income | -$6M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $329M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $329M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $662M |
| Total Debt | $160M |
| Net Debt | $153M |