| Metric | Q2 2020 | Q1 2020 | Q2 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $85M | $98M | $98M | -13.3% | -13.7% |
| Op. Income | $4M | $8M | $12M | -43.0% | -63.0% |
| Gross Margin | 37.1% | 37.2% | 38.3% | -0.2pp | -1.2pp |
| Net Margin | 5.6% | -11.6% | 5.4% | 17.2pp | 0.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.13 | $-0.25 | $0.12 | 150.0% | 7.3% |
| Free Cash Flow | -$2M | -$5M | $2M | 58.3% | -196.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $85M |
| Cost of Revenue | $53M |
| GROSS PROFIT | $31M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $10M |
| General & Administrative | $17M |
| SG&A Expenses | $27M |
| Other Expenses | -$360.3K |
| Operating Expenses | $27M |
| Cost & Expenses | $80M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | $8M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $4M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $85M |
| Cost of Revenue | $53M |
| GROSS PROFIT | $31M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $10M |
| General & Administrative | $17M |
| SG&A Expenses | $27M |
| Other Expenses | -$360.3K |
| Operating Expenses | $27M |
| Cost & Expenses | $80M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | $8M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $4M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $5M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$5M |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | $1M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$915.4K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$4M |
| Net Debt Issuance | $5M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$726.0K |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | -$1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $22M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $74M |
| Inventory | $17M |
| Other Current Assets | $21M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $133M |
| PP&E (Net) | $281M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $120M |
| Long-Term Investments | $3M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $22M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $425M |
| TOTAL ASSETS | $559M |
| Account Payables | $56M |
| Short-Term Debt | $81M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $46M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $196M |
| Long-Term Debt | $149M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $19M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $214M |
| TOTAL LIABILITIES | $410M |
| Common Stock | $69M |
| Additional Paid-In Capital | $112M |
| Retained Earnings | -$4M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$28M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $148M |
| Minority Interest | $562.1K |
| TOTAL EQUITY | $148M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $559M |
| Total Debt | $284M |
| Net Debt | $262M |