| Metric | Q1 2020 | Q4 2019 | Q1 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $98M | $101M | $98M | -3.6% | -0.4% |
| Op. Income | $8M | $11M | $12M | -28.4% | -35.1% |
| Gross Margin | 37.2% | 39.1% | 38.3% | -1.9pp | -1.1pp |
| Net Margin | -11.6% | 9.2% | 5.4% | -20.8pp | -16.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.25 | $0.22 | $0.12 | -215.8% | -314.6% |
| Free Cash Flow | -$5M | $5M | $2M | -184.5% | -331.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $98M |
| Cost of Revenue | $61M |
| GROSS PROFIT | $36M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $11M |
| General & Administrative | $18M |
| SG&A Expenses | $29M |
| Other Expenses | -$441.9K |
| Operating Expenses | $29M |
| Cost & Expenses | $90M |
| OPERATING INCOME | $8M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$24M |
| INCOME BEFORE TAX | -$17M |
| Income Tax Expense | -$6M |
| Net Income from Continuing Ops | -$11M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$11M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$11M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $8M |
| EBITDA | $10M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$11M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $19M |
| Change in Working Capital | -$7M |
| OPERATING CASH FLOW | $6M |
| Capital Expenditure | -$10M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$813.8K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$11M |
| Net Debt Issuance | $23M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$724.0K |
| Other Financing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM FINANCING | $18M |
| FREE CASH FLOW | -$5M |
| Net Change in Cash | $12M |