| Metric | Q4 2021 | Q3 2021 | Q4 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $149.3K | $169.3K | $510.0K | -11.8% | -70.7% |
| Op. Income | -$6M | -$5M | -$2M | -18.4% | -251.3% |
| Gross Margin | 100.0% | 100.0% | 74.7% | 0.0pp | 25.3pp |
| Net Margin | -4633.4% | -3069.9% | -408.1% | -1563.4pp | -4225.3pp |
| EPS (Diluted) | $-2.39 | $-1.84 | $-0.86 | -29.9% | -177.9% |
| Free Cash Flow | -$3M | -$3M | -$2M | -3.0% | -112.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $149.3K |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $149.3K |
| R&D Expenses | $1M |
| Selling & Marketing | $47.0K |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $7M |
| Cost & Expenses | $7M |
| OPERATING INCOME | -$6M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $5.9K |
| Other Income/Expenses | -$5.5K |
| INCOME BEFORE TAX | -$6M |
| Income Tax Expense | $6.2K |
| Net Income from Continuing Ops | -$6M |
| Net Income from Discontinued Ops | -$517.2K |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$7M |
| Net Income Deductions | -$1 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$6M |
| D&A | $83.8K |
| EBIT | -$6M |
| EBITDA | -$5M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$7M |
| Depreciation & Amortization | $316.9K |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $936.5K |
| Change in Working Capital | $518.5K |
| OPERATING CASH FLOW | -$3M |
| Capital Expenditure | -$13.3K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$3.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$13.3K |
| Net Debt Issuance | -$11.8K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $64.8K |
| NET CASH FROM FINANCING | $53.0K |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | -$3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $6M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $26.8K |
| Inventory | $153.1K |
| Other Current Assets | $479.9K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $7M |
| PP&E (Net) | $25.4K |
| Goodwill | $4M |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $315.3K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $7M |
| TOTAL ASSETS | $14M |
| Account Payables | $548.1K |
| Short-Term Debt | $662.0K |
| Deferred Revenue | $199.0K |
| Other Current Liabilities | $215.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $3M |
| Common Stock | $2.3K |
| Additional Paid-In Capital | $127M |
| Retained Earnings | -$116M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $211.5K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $11M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $11M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $14M |
| Total Debt | $742.4K |
| Net Debt | -$5M |