| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $613.5K | — | $2M | — | -71.3% |
| Op. Income | -$17M | — | -$9M | — | -89.6% |
| Gross Margin | 100.0% | — | 69.1% | — | 30.9pp |
| Net Margin | -2879.4% | — | -527.8% | — | -2351.6pp |
| EPS (Diluted) | $-6.63 | — | $-5.00 | — | -32.6% |
| Free Cash Flow | -$9M | — | -$5M | — | -87.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $613.5K |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $613.5K |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $47.0K |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $13M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $18M |
| Cost & Expenses | $18M |
| OPERATING INCOME | -$17M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $586.9K |
| Other Income/Expenses | $385.3K |
| INCOME BEFORE TAX | -$17M |
| Income Tax Expense | $10.7K |
| Net Income from Continuing Ops | -$17M |
| Net Income from Discontinued Ops | -$954.3K |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$18M |
| Net Income Deductions | -$1 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$17M |
| D&A | $225.3K |
| EBIT | -$16M |
| EBITDA | -$16M |
| EPS | -$7 |
| EPS Diluted | -$7 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$18M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $723.5K |
| Change in Working Capital | $320.1K |
| OPERATING CASH FLOW | -$9M |
| Capital Expenditure | -$26.7K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$90.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$116.7K |
| Net Debt Issuance | $485.8K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $318.1K |
| NET CASH FROM FINANCING | $11M |
| FREE CASH FLOW | -$9M |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $6M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $26.8K |
| Inventory | $153.1K |
| Other Current Assets | $479.9K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $7M |
| PP&E (Net) | $25.4K |
| Goodwill | $4M |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $315.3K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $7M |
| TOTAL ASSETS | $14M |
| Account Payables | $548.1K |
| Short-Term Debt | $662.0K |
| Deferred Revenue | $199.0K |
| Other Current Liabilities | $215.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $3M |
| Common Stock | $2.3K |
| Additional Paid-In Capital | $127M |
| Retained Earnings | -$116M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $211.5K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $11M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $11M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $14M |
| Total Debt | $742.4K |
| Net Debt | -$5M |