| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4M | $10M | $9M | -61.4% | -58.4% |
| Op. Income | -$5M | $2M | $6M | -429.3% | -192.9% |
| Gross Margin | 8.3% | 74.0% | 80.7% | -65.7pp | -72.5pp |
| Net Margin | -108.5% | 15.6% | 50.5% | -124.1pp | -159.0pp |
| EPS (Diluted) | $-1.14 | $0.43 | $1.27 | -365.1% | -189.8% |
| Free Cash Flow | $961.0K | $3M | $745.0K | -69.9% | 29.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $304.0K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $6M |
| Cost & Expenses | $9M |
| OPERATING INCOME | -$5M |
| Interest Income | $9M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | -$5M |
| Income Tax Expense | -$2M |
| Net Income from Continuing Ops | -$4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$4M |
| D&A | $422.0K |
| EBIT | -$5M |
| EBITDA | -$5M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$4M |
| Depreciation & Amortization | $422.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $7M |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | $1M |
| Capital Expenditure | -$248.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $122M |
| Other Investing Activities | -$12M |
| NET CASH FROM INVESTING | $110M |
| Net Debt Issuance | -$255.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$943.0K |
| Other Financing Activities | -$68M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$70M |
| FREE CASH FLOW | $961.0K |
| Net Change in Cash | $42M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $40M |
| Short-Term Investments | $271M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $311M |
| PP&E (Net) | $46M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $550M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $66M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $664M |
| TOTAL ASSETS | $975M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $896M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $898M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1M |
| TOTAL LIABILITIES | $899M |
| Common Stock | $39.0K |
| Additional Paid-In Capital | $4M |
| Retained Earnings | $113M |
| Treasury Stock | -$12M |
| Accum. Other Comp. Income | -$29M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $77M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $77M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $975M |
| Total Debt | $1M |
| Net Debt | -$38M |