| Metric | FY 2009 | Prior Q | FY 2008 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $40M | — | $43M | — | -6.1% |
| Op. Income | $2M | — | $9M | — | -76.2% |
| Gross Margin | 41.8% | — | 49.8% | — | -8.0pp |
| Net Margin | 6.0% | — | 15.6% | — | -9.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.66 | — | $1.81 | — | -63.5% |
| Free Cash Flow | $3M | — | $4M | — | -8.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $40M |
| Cost of Revenue | $23M |
| GROSS PROFIT | $17M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $7M |
| Operating Expenses | $15M |
| Cost & Expenses | $38M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $37M |
| Interest Expense | $18M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | -$340.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $705.0K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $40M |
| Cost of Revenue | $23M |
| GROSS PROFIT | $17M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $7M |
| Operating Expenses | $15M |
| Cost & Expenses | $38M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $37M |
| Interest Expense | $18M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | -$340.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $705.0K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $705.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$2M |
| Other Non-Cash Items | $8M |
| Change in Working Capital | -$5M |
| OPERATING CASH FLOW | $4M |
| Capital Expenditure | -$824.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$289M |
| Sales/Maturities of Investments | $252M |
| Other Investing Activities | -$17M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$54M |
| Net Debt Issuance | -$5M |
| Common Stock Repurchased | -$90.0K |
| Common Dividends Paid | -$3M |
| Other Financing Activities | $34M |
| NET CASH FROM FINANCING | $26M |
| FREE CASH FLOW | $3M |
| Net Change in Cash | -$24M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $12M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $12M |
| PP&E (Net) | $8M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $709M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $43M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $761M |
| TOTAL ASSETS | $773M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $16M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $579M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $599M |
| Long-Term Debt | $118M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $118M |
| TOTAL LIABILITIES | $717M |
| Common Stock | $39.0K |
| Additional Paid-In Capital | $4M |
| Retained Earnings | $59M |
| Treasury Stock | -$7M |
| Accum. Other Comp. Income | $111.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $56M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $56M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $773M |
| Total Debt | $134M |
| Net Debt | $122M |