| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $13M | — | $25M | — | -48.7% |
| Op. Income | -$57.0K | — | -$4M | — | 98.4% |
| Gross Margin | 16.3% | — | -4.8% | — | 21.1pp |
| Net Margin | 0.6% | — | -14.5% | — | 15.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.44 | — | $-20.85 | — | 102.1% |
| Free Cash Flow | $892.8K | — | -$5M | — | 119.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $13M |
| Cost of Revenue | $11M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $206.3K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | -$1 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $13M |
| OPERATING INCOME | -$57.0K |
| Interest Income | $7.8K |
| Interest Expense | $9.9K |
| Other Income/Expenses | $158.5K |
| INCOME BEFORE TAX | $101.5K |
| Income Tax Expense | $23.5K |
| Net Income from Continuing Ops | $78.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $78.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $78.0K |
| D&A | $157.6K |
| EBIT | $111.4K |
| EBITDA | $269.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $78.0K |
| Depreciation & Amortization | $157.6K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | $855.3K |
| OPERATING CASH FLOW | $1M |
| Capital Expenditure | -$198.1K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$198.1K |
| Net Debt Issuance | -$1M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1M |
| FREE CASH FLOW | $892.8K |
| Net Change in Cash | -$454.4K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $266.6K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $6M |
| PP&E (Net) | $7M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $31.5K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $7M |
| TOTAL ASSETS | $13M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue | $999.1K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $10M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3M |
| TOTAL LIABILITIES | $13M |
| Common Stock | $26.7K |
| Additional Paid-In Capital | $7M |
| Retained Earnings | -$7M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$157.2K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$71.4K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$71.4K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $13M |
| Total Debt | $10M |
| Net Debt | $9M |