| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2M | $3M | $4M | -16.4% | -44.3% |
| Op. Income | $46.1K | -$67.8K | $76.7K | 168.0% | -39.9% |
| Gross Margin | 19.1% | 19.0% | 13.6% | 0.2pp | 5.5pp |
| Net Margin | 4.1% | -1.6% | 1.8% | 5.6pp | 2.2pp |
| EPS (Diluted) | $0.54 | $-0.25 | $0.45 | 319.4% | 19.9% |
| Free Cash Flow | $278.0K | $685.2K | -$1M | -59.4% | 120.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $456.7K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $5.6K |
| General & Administrative | $404.9K |
| SG&A Expenses | $410.6K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $410.6K |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | $46.1K |
| Interest Income | $3.2K |
| Interest Expense | $2.5K |
| Other Income/Expenses | $51.9K |
| INCOME BEFORE TAX | $98.0K |
| Income Tax Expense | $1.3K |
| Net Income from Continuing Ops | $96.7K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $96.7K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $96.7K |
| D&A | $35.9K |
| EBIT | $100.4K |
| EBITDA | $136.3K |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $456.7K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $5.6K |
| General & Administrative | $404.9K |
| SG&A Expenses | $410.6K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $410.6K |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | $46.1K |
| Interest Income | $3.2K |
| Interest Expense | $2.5K |
| Other Income/Expenses | $51.9K |
| INCOME BEFORE TAX | $98.0K |
| Income Tax Expense | $1.3K |
| Net Income from Continuing Ops | $96.7K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $96.7K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $96.7K |
| D&A | $35.9K |
| EBIT | $100.4K |
| EBITDA | $136.3K |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $96.7K |
| Depreciation & Amortization | $35.9K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | $145.5K |
| OPERATING CASH FLOW | $278.0K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $615.8K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $615.8K |
| FREE CASH FLOW | $278.0K |
| Net Change in Cash | $841.7K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $2M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $263.3K |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $7M |
| PP&E (Net) | $6M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $6M |
| TOTAL ASSETS | $13M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue | $2.7K |
| Other Current Liabilities | $365.8K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $11M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $13M |
| Common Stock | $26.7K |
| Additional Paid-In Capital | $7M |
| Retained Earnings | -$7M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$52.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $130.5K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $130.5K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $13M |
| Total Debt | $9M |
| Net Debt | $7M |