| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $7M | $7M | $7M | -1.4% | 1.5% |
| Op. Income | $17.9K | $500.3K | $582.9K | -96.4% | -96.9% |
| Gross Margin | 25.5% | 26.2% | 28.8% | -0.7pp | -3.3pp |
| Net Margin | 1.2% | 3.2% | 5.6% | -1.9pp | -4.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.02 | $0.05 | $0.09 | -63.4% | -79.4% |
| Free Cash Flow | $194.5K | -$135.5K | $129.1K | 243.6% | 50.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $7M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $134.4K |
| Selling & Marketing | $573.4K |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $7M |
| OPERATING INCOME | $17.9K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $147.1K |
| Other Income/Expenses | $90.9K |
| INCOME BEFORE TAX | $108.8K |
| Income Tax Expense | $17.4K |
| Net Income from Continuing Ops | $91.4K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $91.4K |
| Net Income Deductions | -$92.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $183.4K |
| D&A | $260.5K |
| EBIT | $255.9K |
| EBITDA | $516.4K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $7M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $134.4K |
| Selling & Marketing | $573.4K |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $7M |
| OPERATING INCOME | $17.9K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $147.1K |
| Other Income/Expenses | $90.9K |
| INCOME BEFORE TAX | $108.8K |
| Income Tax Expense | $17.4K |
| Net Income from Continuing Ops | $91.4K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $91.4K |
| Net Income Deductions | -$92.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $183.4K |
| D&A | $260.5K |
| EBIT | $255.9K |
| EBITDA | $516.4K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $91.4K |
| Depreciation & Amortization | $260.5K |
| Stock-Based Compensation | $63.4K |
| Deferred Income Tax | $17.2K |
| Other Non-Cash Items | -$157.8K |
| Change in Working Capital | $479.3K |
| OPERATING CASH FLOW | $754.1K |
| Capital Expenditure | -$559.6K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $394.2K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$165.4K |
| Net Debt Issuance | -$701.9K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$587.8K |
| FREE CASH FLOW | $194.5K |
| Net Change in Cash | $911 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $5.1K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $11M |
| Other Current Assets | $794.5K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $14M |
| PP&E (Net) | $7M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $3M |
| Other Non-Current Assets | $630.2K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $10M |
| TOTAL ASSETS | $24M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue | $1M |
| Other Current Liabilities | $275.9K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $9M |
| Long-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $289.2K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $4M |
| TOTAL LIABILITIES | $13M |
| Common Stock | $50.1K |
| Additional Paid-In Capital | $5M |
| Retained Earnings | $7M |
| Treasury Stock | -$201.0K |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $11M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $11M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $24M |
| Total Debt | $7M |
| Net Debt | $7M |