| Metric | Q3 2022 | Q2 2022 | Q3 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $7M | $7M | $7M | 2.8% | 13.4% |
| Op. Income | $500.3K | $321.1K | $160.2K | 55.8% | 212.3% |
| Gross Margin | 26.2% | 30.1% | 26.4% | -3.9pp | -0.2pp |
| Net Margin | 3.2% | 2.4% | 0.9% | 0.8pp | 2.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.05 | $0.04 | $0.01 | 33.5% | 406.0% |
| Free Cash Flow | -$135.5K | -$2M | -$76.3K | 92.4% | -77.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $7M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $168.1K |
| Selling & Marketing | $417.8K |
| General & Administrative | $873.5K |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $7M |
| OPERATING INCOME | $500.3K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $118.2K |
| Other Income/Expenses | -$115.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $385.2K |
| Income Tax Expense | $81.2K |
| Net Income from Continuing Ops | $304.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | -$66.2K |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $237.8K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $237.8K |
| D&A | $92.6K |
| EBIT | $503.4K |
| EBITDA | $596.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $7M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $168.1K |
| Selling & Marketing | $417.8K |
| General & Administrative | $873.5K |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $7M |
| OPERATING INCOME | $500.3K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $118.2K |
| Other Income/Expenses | -$115.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $385.2K |
| Income Tax Expense | $81.2K |
| Net Income from Continuing Ops | $304.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | -$66.2K |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $237.8K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $237.8K |
| D&A | $92.6K |
| EBIT | $503.4K |
| EBITDA | $596.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $237.5K |
| Depreciation & Amortization | $196.2K |
| Stock-Based Compensation | $66.8K |
| Deferred Income Tax | $63.0K |
| Other Non-Cash Items | -$9.1K |
| Change in Working Capital | -$75.6K |
| OPERATING CASH FLOW | $478.9K |
| Capital Expenditure | -$614.3K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$64.4K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$678.7K |
| Net Debt Issuance | -$207.3K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $199.0K |
| FREE CASH FLOW | -$135.5K |
| Net Change in Cash | -$831 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $4.1K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $4M |
| Inventory | $10M |
| Other Current Assets | $430.3K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $15M |
| PP&E (Net) | $6M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $3M |
| Other Non-Current Assets | $671.8K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $10M |
| TOTAL ASSETS | $25M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $5M |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $10M |
| Long-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $4M |
| TOTAL LIABILITIES | $14M |
| Common Stock | $49.4K |
| Additional Paid-In Capital | $4M |
| Retained Earnings | $7M |
| Treasury Stock | -$201.0K |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $11M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $11M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $25M |
| Total Debt | $8M |
| Net Debt | $8M |