| Metric | FY 2024 | Prior Q | FY 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $197M | — | $60M | — | 229.7% |
| Op. Income | -$128M | — | -$241M | — | 46.7% |
| Gross Margin | 90.3% | — | 91.6% | — | -1.4pp |
| Net Margin | -71.3% | — | -439.8% | — | 368.5pp |
| EPS (Diluted) | $-1.16 | — | $-3.78 | — | 69.3% |
| Free Cash Flow | -$112M | — | -$247M | — | 54.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $197M |
| Cost of Revenue | $19M |
| GROSS PROFIT | $177M |
| R&D Expenses | $76M |
| Selling & Marketing | $7M |
| General & Administrative | $222M |
| SG&A Expenses | $229M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $306M |
| Cost & Expenses | $325M |
| OPERATING INCOME | -$128M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $27M |
| Other Income/Expenses | -$11M |
| INCOME BEFORE TAX | -$139M |
| Income Tax Expense | $647.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$140M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$140M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$140M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$112M |
| EBITDA | -$110M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$140M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $42M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$1M |
| Change in Working Capital | -$15M |
| OPERATING CASH FLOW | -$112M |
| Capital Expenditure | -$143.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$255M |
| Sales/Maturities of Investments | $289M |
| Other Investing Activities | -$5M |
| NET CASH FROM INVESTING | $29M |
| Net Debt Issuance | -$100M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $5M |
| NET CASH FROM FINANCING | $66M |
| FREE CASH FLOW | -$112M |
| Net Change in Cash | -$17M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $71M |
| Short-Term Investments | $157M |
| Net Receivables | $73M |
| Inventory | $15M |
| Other Current Assets | $9M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $336M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $9M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $596.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $13M |
| TOTAL ASSETS | $349M |
| Account Payables | $14M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $21M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $81M |
| Long-Term Debt | $107M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $570.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $110M |
| TOTAL LIABILITIES | $191M |
| Common Stock | $12.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.3B |
| Retained Earnings | -$1.1B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$7.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $158M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $158M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $349M |
| Total Debt | $111M |
| Net Debt | $39M |