| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $103M | $94M | $94M | 10.1% | 10.4% |
| Op. Income | $17M | -$27M | $26M | 163.1% | -35.0% |
| Gross Margin | 39.3% | 45.8% | 51.2% | -6.5pp | -11.9pp |
| Net Margin | -0.7% | -51.5% | 7.1% | 50.8pp | -7.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.01 | $-0.48 | $0.06 | 98.9% | -108.7% |
| Free Cash Flow | -$18M | -$21M | $5M | 12.0% | -454.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $103M |
| Cost of Revenue | $63M |
| GROSS PROFIT | $41M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | $16M |
| Operating Expenses | $24M |
| Cost & Expenses | $86M |
| OPERATING INCOME | $17M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $9M |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | $14M |
| Income Tax Expense | $14M |
| Net Income from Continuing Ops | -$711.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$711.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$711.0K |
| D&A | $5M |
| EBIT | $22M |
| EBITDA | $27M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$712.1K |
| Depreciation & Amortization | $8M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$34.3K |
| Other Non-Cash Items | $31M |
| Change in Working Capital | -$25M |
| OPERATING CASH FLOW | $13M |
| Capital Expenditure | -$31M |
| Acquisitions (Net) | -$60M |
| Purchases of Investments | -$1M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $59M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$33M |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | -$43.0K |
| Common Dividends Paid | -$143.9K |
| Other Financing Activities | -$915.1K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$3M |
| FREE CASH FLOW | -$18M |
| Net Change in Cash | -$24M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $299M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $49M |
| Inventory | $27M |
| Other Current Assets | $907.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $378M |
| PP&E (Net) | $749M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $114M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $864M |
| TOTAL ASSETS | $1.2B |
| Account Payables | $38M |
| Short-Term Debt | $67M |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $8M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $145M |
| Long-Term Debt | $363M |
| Deferred Revenue NC | $143M |
| Deferred Tax Liabilities | $48M |
| Other Non-Current Liabilities | $43M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $601M |
| TOTAL LIABILITIES | $746M |
| Common Stock | $715M |
| Additional Paid-In Capital | $181M |
| Retained Earnings | -$227M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$183M |
| Other Equity | $10M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $496M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $496M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.2B |
| Total Debt | $436M |
| Net Debt | $137M |