| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $97M | $103M | $101M | -6.2% | -4.4% |
| Op. Income | $27M | $17M | $35M | 57.4% | -23.2% |
| Gross Margin | 36.7% | 39.3% | 45.5% | -2.6pp | -8.8pp |
| Net Margin | -6.6% | -0.7% | 5.2% | -5.9pp | -11.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.05 | $-0.01 | $0.05 | -800.0% | -189.3% |
| Free Cash Flow | -$14M | -$18M | $4M | 21.3% | -460.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $97M |
| Cost of Revenue | $61M |
| GROSS PROFIT | $36M |
| R&D Expenses | $408.0K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $9M |
| Cost & Expenses | $70M |
| OPERATING INCOME | $27M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $9M |
| Other Income/Expenses | -$21M |
| INCOME BEFORE TAX | $6M |
| Income Tax Expense | $12M |
| Net Income from Continuing Ops | -$6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$6M |
| D&A | $8M |
| EBIT | $15M |
| EBITDA | $23M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$6M |
| Depreciation & Amortization | $8M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$431.0K |
| Other Non-Cash Items | $25M |
| Change in Working Capital | -$20M |
| OPERATING CASH FLOW | $6M |
| Capital Expenditure | -$20M |
| Acquisitions (Net) | -$50M |
| Purchases of Investments | -$2M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$73M |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$951.1K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | -$14M |
| Net Change in Cash | -$70M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $230M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $57M |
| Inventory | $30M |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $320M |
| PP&E (Net) | $779M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $114M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $125.1K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $894M |
| TOTAL ASSETS | $1.2B |
| Account Payables | $24M |
| Short-Term Debt | $14M |
| Deferred Revenue | $3M |
| Other Current Liabilities | $19M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $96M |
| Long-Term Debt | $361M |
| Deferred Revenue NC | $143M |
| Deferred Tax Liabilities | $51M |
| Other Non-Current Liabilities | $46M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $604M |
| TOTAL LIABILITIES | $700M |
| Common Stock | $716M |
| Additional Paid-In Capital | $181M |
| Retained Earnings | -$227M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$157M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $513M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $513M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.2B |
| Total Debt | $379M |
| Net Debt | $149M |