| Metric | Q3 2025 | Q2 2025 | Q3 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $345M | $358M | $319M | -3.9% | 8.0% |
| Op. Income | $16M | $47M | $11M | -64.9% | 54.0% |
| Gross Margin | 38.7% | 41.2% | 38.6% | -2.5pp | 0.2pp |
| Net Margin | 3.5% | 9.8% | 3.1% | -6.2pp | 0.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.09 | $0.25 | $0.07 | -64.0% | 27.7% |
| Free Cash Flow | $28M | $21M | $5M | 33.8% | 509.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $345M |
| Cost of Revenue | $211M |
| GROSS PROFIT | $133M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $117M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $117M |
| Cost & Expenses | $328M |
| OPERATING INCOME | $16M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $938.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $17M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $12M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $12M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $12M |
| D&A | $23M |
| EBIT | $17M |
| EBITDA | $40M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $345M |
| Cost of Revenue | $211M |
| GROSS PROFIT | $133M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $117M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $117M |
| Cost & Expenses | $328M |
| OPERATING INCOME | $16M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $938.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $17M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $12M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $12M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $12M |
| D&A | $23M |
| EBIT | $17M |
| EBITDA | $40M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $12M |
| Depreciation & Amortization | $23M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $12M |
| Other Non-Cash Items | $9M |
| Change in Working Capital | -$12M |
| OPERATING CASH FLOW | $46M |
| Capital Expenditure | -$18M |
| Acquisitions (Net) | $54.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$18M |
| Net Debt Issuance | -$165.0K |
| Common Stock Repurchased | -$370.0K |
| Common Dividends Paid | -$64.0K |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$599.0K |
| FREE CASH FLOW | $28M |
| Net Change in Cash | $27M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $262M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $329M |
| Other Current Assets | $4M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $626M |
| PP&E (Net) | $729M |
| Goodwill | $11M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $13M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $752M |
| TOTAL ASSETS | $1.4B |
| Account Payables | $70M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $278M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $466M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $512M |
| TOTAL LIABILITIES | $978M |
| Common Stock | $141.0K |
| Additional Paid-In Capital | $205M |
| Retained Earnings | $195M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $400M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $400M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.4B |
| Total Debt | $572M |
| Net Debt | $309M |