| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $9M | $5M | $10.6K | 100.1% | 85196.1% |
| Op. Income | -$4M | -$9M | -$6M | 55.4% | 33.3% |
| Gross Margin | 59.1% | 40.5% | -12756.4% | 18.6pp | 12815.6pp |
| Net Margin | -30.2% | -232.5% | -60021.2% | 202.3pp | 59991.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.04 | $-0.22 | $-0.14 | 80.9% | 69.9% |
| Free Cash Flow | -$6M | -$12M | -$7M | 48.0% | 15.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $9M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $5M |
| R&D Expenses | $7M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $9M |
| Cost & Expenses | $13M |
| OPERATING INCOME | -$4M |
| Interest Income | $10.0K |
| Interest Expense | $383.7K |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $929.4K |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$1M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$1M |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | -$5M |
| Capital Expenditure | -$724.9K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$335.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | -$39.6K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $241.3K |
| FREE CASH FLOW | -$6M |
| Net Change in Cash | -$6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $5M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $1M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $11M |
| PP&E (Net) | $23M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $3M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $28M |
| TOTAL ASSETS | $39M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $13M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $22M |
| Long-Term Debt | $534.5K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $19M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $20M |
| TOTAL LIABILITIES | $42M |
| Common Stock | $6.6K |
| Additional Paid-In Capital | $165M |
| Retained Earnings | -$169M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$4M |
| Minority Interest | -$7.9K |
| TOTAL EQUITY | -$4M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $39M |
| Total Debt | $14M |
| Net Debt | $9M |