| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $118M | $115M | $96M | 2.9% | 22.8% |
| Op. Income | $2M | $3M | -$292.0K | -14.4% | 893.2% |
| Gross Margin | 32.8% | 37.4% | 36.2% | -4.6pp | -3.4pp |
| Net Margin | 0.5% | -1.6% | -1.1% | 2.1pp | 1.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.01 | $-0.02 | $-0.01 | 130.8% | 154.0% |
| Free Cash Flow | $23M | -$20M | -$23M | 216.8% | 199.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $118M |
| Cost of Revenue | $79M |
| GROSS PROFIT | $39M |
| R&D Expenses | $14M |
| Selling & Marketing | $11M |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $22M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $36M |
| Cost & Expenses | $116M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $522.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $599.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $599.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $599.0K |
| D&A | $1M |
| EBIT | $4M |
| EBITDA | $5M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $118M |
| Cost of Revenue | $79M |
| GROSS PROFIT | $39M |
| R&D Expenses | $14M |
| Selling & Marketing | $11M |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $22M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $36M |
| Cost & Expenses | $116M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $522.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $599.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $599.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $599.0K |
| D&A | $1M |
| EBIT | $4M |
| EBITDA | $5M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $599.0K |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $701.0K |
| Change in Working Capital | $21M |
| OPERATING CASH FLOW | $25M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$93.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | $23M |
| Net Change in Cash | $22M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $89M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $77M |
| Inventory | $151M |
| Other Current Assets | $26M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $343M |
| PP&E (Net) | $36M |
| Goodwill | $58M |
| Intangible Assets | $257.0K |
| Long-Term Investments | $12M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $26M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $133M |
| TOTAL ASSETS | $476M |
| Account Payables | $29M |
| Short-Term Debt | $6M |
| Deferred Revenue | $95M |
| Other Current Liabilities | $21M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $192M |
| Long-Term Debt | $173M |
| Deferred Revenue NC | $29M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $229M |
| TOTAL LIABILITIES | $421M |
| Common Stock | $96.0K |
| Additional Paid-In Capital | $552M |
| Retained Earnings | -$500M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $55M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $55M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $476M |
| Total Debt | $205M |
| Net Debt | $116M |