| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $115M | $96M | $116M | 18.9% | -1.3% |
| Op. Income | $3M | -$2M | $4M | 224.0% | -32.1% |
| Gross Margin | 37.4% | 35.9% | 36.7% | 1.6pp | 0.8pp |
| Net Margin | -1.6% | -5.6% | 0.2% | 4.0pp | -1.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.02 | $-0.06 | $0.00 | 66.0% | -1142.1% |
| Free Cash Flow | -$20M | -$1M | $32M | -1491.8% | -161.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $115M |
| Cost of Revenue | $72M |
| GROSS PROFIT | $43M |
| R&D Expenses | $15M |
| Selling & Marketing | $14M |
| General & Administrative | $12M |
| SG&A Expenses | $26M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $40M |
| Cost & Expenses | $112M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | -$825.0K |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | -$22M |
| OPERATING CASH FLOW | -$18M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | $3M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$116.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $4M |
| FREE CASH FLOW | -$20M |
| Net Change in Cash | -$13M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $68M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $89M |
| Inventory | $156M |
| Other Current Assets | $831.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $337M |
| PP&E (Net) | $36M |
| Goodwill | $58M |
| Intangible Assets | $268.0K |
| Long-Term Investments | $12M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $25M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $132M |
| TOTAL ASSETS | $469M |
| Account Payables | $34M |
| Short-Term Debt | $6M |
| Deferred Revenue | $90M |
| Other Current Liabilities | $20M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $185M |
| Long-Term Debt | $174M |
| Deferred Revenue NC | $30M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $232M |
| TOTAL LIABILITIES | $417M |
| Common Stock | $95.0K |
| Additional Paid-In Capital | $550M |
| Retained Earnings | -$500M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $52M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $52M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $469M |
| Total Debt | $207M |
| Net Debt | $140M |