| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $49M | — | $28M | — | 75.1% |
| Op. Income | -$14M | — | -$20M | — | 28.1% |
| Gross Margin | 69.3% | — | 63.2% | — | 6.1pp |
| Net Margin | -31.3% | — | -42.9% | — | 11.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.44 | — | $-0.35 | — | -25.7% |
| Free Cash Flow | -$11M | — | -$17M | — | 32.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $49M |
| Cost of Revenue | $15M |
| GROSS PROFIT | $34M |
| R&D Expenses | $4M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $44M |
| SG&A Expenses | $44M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $48M |
| Cost & Expenses | $63M |
| OPERATING INCOME | -$14M |
| Interest Income | $11.0K |
| Interest Expense | $10.0K |
| Other Income/Expenses | -$372.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$15M |
| Income Tax Expense | $380.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$15M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$15M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$15M |
| D&A | $903.0K |
| EBIT | -$15M |
| EBITDA | -$14M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$15M |
| Depreciation & Amortization | $903.0K |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $603.0K |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$10M |
| Capital Expenditure | -$723.0K |
| Acquisitions (Net) | $195.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$195.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$723.0K |
| Net Debt Issuance | -$238.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $195.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $24.0K |
| FREE CASH FLOW | -$11M |
| Net Change in Cash | -$11M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $31M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $21M |
| Inventory | $7M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $61M |
| PP&E (Net) | $7M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $8M |
| TOTAL ASSETS | $69M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $533.0K |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $13M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $1M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $166.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $15M |
| Common Stock | $34.0K |
| Additional Paid-In Capital | $66M |
| Retained Earnings | -$13M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $54M |
| Minority Interest | $305.0K |
| TOTAL EQUITY | $54M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $69M |
| Total Debt | $305.0K |
| Net Debt | -$31M |