| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $12M | $17M | $9M | -25.7% | 44.6% |
| Op. Income | -$6M | -$2M | -$5M | -247.0% | -23.7% |
| Gross Margin | 65.8% | 72.2% | 67.8% | -6.4pp | -2.1pp |
| Net Margin | -47.6% | -11.9% | -56.7% | -35.7pp | 9.2pp |
| EPS (Diluted) | $-0.17 | $-0.06 | $-0.14 | -191.6% | -21.4% |
| Free Cash Flow | -$5M | -$118.0K | -$2M | -3965.3% | -113.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $12M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $8M |
| R&D Expenses | $1M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $13M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $14M |
| Cost & Expenses | $18M |
| OPERATING INCOME | -$6M |
| Interest Income | $2.0K |
| Interest Expense | $8.0K |
| Other Income/Expenses | -$27.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$6M |
| Income Tax Expense | $70.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$6M |
| D&A | $225.0K |
| EBIT | -$6M |
| EBITDA | -$6M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$6M |
| Depreciation & Amortization | $225.0K |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $251.0K |
| Change in Working Capital | -$676.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$5M |
| Capital Expenditure | -$279.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$279.0K |
| Net Debt Issuance | -$54.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $152.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $98.0K |
| FREE CASH FLOW | -$5M |
| Net Change in Cash | -$5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $26M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $20M |
| Inventory | $7M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $55M |
| PP&E (Net) | $7M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $8M |
| TOTAL ASSETS | $63M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $759.0K |
| Other Current Liabilities | $571.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $12M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $1M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $151.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $13M |
| Common Stock | $34.0K |
| Additional Paid-In Capital | $68M |
| Retained Earnings | -$18M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $50M |
| Minority Interest | $282.0K |
| TOTAL EQUITY | $50M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $63M |
| Total Debt | $218.0K |
| Net Debt | -$26M |