| Metric | Q1 2021 | Q4 2020 | Q1 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $101.0K | $88.1K | $58.2K | 14.6% | 73.7% |
| Op. Income | -$66M | -$916.0K | -$1M | -7067.7% | -4613.4% |
| Gross Margin | 66.3% | 58.4% | 60.1% | 7.9pp | 6.3pp |
| Net Margin | -65636.6% | -1462.6% | -2517.4% | -64174.1pp | -63119.2pp |
| EPS (Diluted) | $-5.89 | $-0.13 | $-0.17 | -4430.8% | -3364.7% |
| Free Cash Flow | -$1M | -$288.2K | -$190.9K | -366.8% | -604.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $101.0K |
| Cost of Revenue | $34.0K |
| GROSS PROFIT | $67.0K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $64M |
| Operating Expenses | $66M |
| Cost & Expenses | $66M |
| OPERATING INCOME | -$66M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $128.8K |
| Other Income/Expenses | -$637.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$66M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$66M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$66M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$66M |
| D&A | $0 |
| EBIT | -$66M |
| EBITDA | -$66M |
| EPS | -$6 |
| EPS Diluted | -$6 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$66M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $64M |
| Change in Working Capital | -$15.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$385.0K |
| Capital Expenditure | -$960.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$960.0K |
| Net Debt Issuance | -$33.0K |
| Common Stock Repurchased | -$10.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | $560.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $617.8K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $67.1K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $752.2K |
| PP&E (Net) | $234.5K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $6M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $50.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $7M |
| TOTAL ASSETS | $7M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $8M |
| Long-Term Debt | $607.3K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $712.8K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $9M |
| Common Stock | $106.9K |
| Additional Paid-In Capital | $109M |
| Retained Earnings | -$111M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$2M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$2M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $7M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | $3M |