| Metric | Q2 2021 | Q1 2021 | Q2 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $151.0K | $101.0K | $77.9K | 49.5% | 94.0% |
| Op. Income | -$5M | -$66M | -$264.3K | 93.1% | -1616.3% |
| Gross Margin | 76.3% | 66.3% | 59.2% | 9.9pp | 17.0pp |
| Net Margin | -4198.8% | -65636.6% | -419.3% | 61437.9pp | -3779.5pp |
| EPS (Diluted) | $-0.54 | $-5.89 | $-0.04 | 90.8% | -1408.4% |
| Free Cash Flow | -$721.0K | -$1M | -$22.1K | 46.4% | -3159.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $151.0K |
| Cost of Revenue | $35.9K |
| GROSS PROFIT | $115.2K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $5M |
| OPERATING INCOME | -$5M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$7M |
| Income Tax Expense | -$628.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$6M |
| Net Income Deductions | -$523 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$6M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$4M |
| EBITDA | -$463.0K |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$6M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | -$81.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$341.0K |
| Capital Expenditure | -$380.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$380.0K |
| Net Debt Issuance | -$1.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $458.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $457.0K |
| FREE CASH FLOW | -$721.0K |
| Net Change in Cash | -$264.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $354.2K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $72.8K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $463.7K |
| PP&E (Net) | $219.2K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $7M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $50.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $7M |
| TOTAL ASSETS | $8M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $7M |
| Long-Term Debt | $64.3K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $35.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $294.1K |
| TOTAL LIABILITIES | $7M |
| Common Stock | $111.9K |
| Additional Paid-In Capital | $118M |
| Retained Earnings | -$118M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $491.1K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $491.1K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $8M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | $2M |