| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $46M | $53M | $42M | -13.3% | 9.7% |
| Op. Income | -$6M | -$3M | -$4M | -91.0% | -42.4% |
| Gross Margin | 41.9% | 42.7% | 45.2% | -0.9pp | -3.3pp |
| Net Margin | -11.5% | -5.4% | -9.1% | -6.0pp | -2.4pp |
| EPS (Diluted) | $-0.41 | $-0.23 | $-0.29 | -78.3% | -41.4% |
| Free Cash Flow | $14M | $9M | $6M | 50.7% | 139.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $46M |
| Cost of Revenue | $27M |
| GROSS PROFIT | $19M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $13M |
| General & Administrative | $10M |
| SG&A Expenses | $23M |
| Other Expenses | -$3.0K |
| Operating Expenses | $25M |
| Cost & Expenses | $52M |
| OPERATING INCOME | -$6M |
| Interest Income | $110.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $107.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$5M |
| Income Tax Expense | -$98.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$5M |
| D&A | $4M |
| EBIT | -$6M |
| EBITDA | -$1M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$5M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$1.0K |
| Change in Working Capital | $15M |
| OPERATING CASH FLOW | $15M |
| Capital Expenditure | -$656.0K |
| Acquisitions (Net) | -$131.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $131.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$656.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$465.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$71.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$204.0K |
| FREE CASH FLOW | $14M |
| Net Change in Cash | $14M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $30M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $26M |
| Inventory | $93M |
| Other Current Assets | $6M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $155M |
| PP&E (Net) | $45M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $40M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $404.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $85M |
| TOTAL ASSETS | $241M |
| Account Payables | $14M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $8M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $29M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $33M |
| TOTAL LIABILITIES | $63M |
| Common Stock | $15.0K |
| Additional Paid-In Capital | $277M |
| Retained Earnings | -$75M |
| Treasury Stock | -$25M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $178M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $178M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $241M |
| Total Debt | $35M |
| Net Debt | $5M |