| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $82M | $76M | $66M | 7.9% | 24.9% |
| Op. Income | -$13M | -$12M | -$18M | -6.8% | 26.1% |
| Gross Margin | 59.4% | 57.8% | 53.9% | 1.5pp | 5.4pp |
| Net Margin | -15.0% | -15.0% | -27.0% | 0.0pp | 12.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.13 | $-0.12 | $-0.19 | -8.3% | 31.6% |
| Free Cash Flow | -$2M | -$718.0K | -$6M | -113.0% | 75.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $82M |
| Cost of Revenue | $33M |
| GROSS PROFIT | $49M |
| R&D Expenses | $24M |
| Selling & Marketing | $17M |
| General & Administrative | $21M |
| SG&A Expenses | $38M |
| Other Expenses | $493.0K |
| Operating Expenses | $62M |
| Cost & Expenses | $95M |
| OPERATING INCOME | -$13M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $74.0K |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$12M |
| Income Tax Expense | $185.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$12M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$12M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$12M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$12M |
| EBITDA | -$9M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$12M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $15M |
| Deferred Income Tax | $22.0K |
| Other Non-Cash Items | -$335.0K |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | $548.0K |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$8M |
| Sales/Maturities of Investments | $26M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $15M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$7M |
| NET CASH FROM FINANCING | $1M |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | $17M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $61M |
| Short-Term Investments | $26M |
| Net Receivables | $39M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $26M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $152M |
| PP&E (Net) | $35M |
| Goodwill | $148M |
| Intangible Assets | $32M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $37M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $252M |
| TOTAL ASSETS | $404M |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $13M |
| Other Current Liabilities | $1M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $41M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $16M |
| Deferred Tax Liabilities | $2M |
| Other Non-Current Liabilities | $212.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $36M |
| TOTAL LIABILITIES | $77M |
| Common Stock | $99.0K |
| Additional Paid-In Capital | $786M |
| Retained Earnings | -$459M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $327M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $327M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $404M |
| Total Debt | $19M |
| Net Debt | -$42M |