| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $76M | $71M | $60M | 6.7% | 26.9% |
| Op. Income | -$12M | -$13M | -$17M | 5.6% | 26.2% |
| Gross Margin | 57.8% | 56.0% | 53.6% | 1.9pp | 4.3pp |
| Net Margin | -15.0% | -17.8% | -28.3% | 2.8pp | 13.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.12 | $-0.13 | $-0.18 | 7.7% | 33.3% |
| Free Cash Flow | -$718.0K | -$7M | -$10M | 89.7% | 92.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $76M |
| Cost of Revenue | $32M |
| GROSS PROFIT | $44M |
| R&D Expenses | $23M |
| Selling & Marketing | $14M |
| General & Administrative | $19M |
| SG&A Expenses | $33M |
| Other Expenses | $419.0K |
| Operating Expenses | $56M |
| Cost & Expenses | $88M |
| OPERATING INCOME | -$12M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $73.0K |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$11M |
| Income Tax Expense | $189.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$11M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$11M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$11M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$11M |
| EBITDA | -$9M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$11M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $14M |
| Deferred Income Tax | $25.0K |
| Other Non-Cash Items | -$412.0K |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | $951.0K |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$7M |
| Sales/Maturities of Investments | $16M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $7M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$6M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$5M |
| FREE CASH FLOW | -$718.0K |
| Net Change in Cash | $3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $44M |
| Short-Term Investments | $43M |
| Net Receivables | $36M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $23M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $146M |
| PP&E (Net) | $34M |
| Goodwill | $148M |
| Intangible Assets | $34M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $36M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $252M |
| TOTAL ASSETS | $398M |
| Account Payables | $7M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $12M |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $37M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $18M |
| Deferred Tax Liabilities | $2M |
| Other Non-Current Liabilities | $233.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $38M |
| TOTAL LIABILITIES | $75M |
| Common Stock | $98.0K |
| Additional Paid-In Capital | $770M |
| Retained Earnings | -$447M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $323M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $323M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $398M |
| Total Debt | $19M |
| Net Debt | -$25M |