| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $465M | $457M | $362M | 1.9% | 28.6% |
| Op. Income | -$42M | -$30M | -$52M | -40.9% | 19.6% |
| Gross Margin | 10.2% | 12.9% | 9.9% | -2.6pp | 0.3pp |
| Net Margin | -10.1% | -7.7% | -15.8% | -2.5pp | 5.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.25 | $-0.19 | $-0.31 | -31.6% | 19.4% |
| Free Cash Flow | -$198M | -$4M | -$156M | -5462.0% | -27.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $465M |
| Cost of Revenue | $418M |
| GROSS PROFIT | $48M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $84M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $90M |
| Cost & Expenses | $507M |
| OPERATING INCOME | -$42M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | -$5M |
| INCOME BEFORE TAX | -$47M |
| Income Tax Expense | -$24.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$47M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$47M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$47M |
| D&A | $6M |
| EBIT | -$42M |
| EBITDA | -$36M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$47M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $16M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$686.0K |
| Change in Working Capital | -$161M |
| OPERATING CASH FLOW | -$187M |
| Capital Expenditure | -$11M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$97M |
| Sales/Maturities of Investments | $107M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $45.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $45.0K |
| FREE CASH FLOW | -$198M |
| Net Change in Cash | -$188M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $203M |
| Short-Term Investments | $116M |
| Net Receivables | $120M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $45M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $484M |
| PP&E (Net) | $62M |
| Goodwill | $35M |
| Intangible Assets | $5M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $108M |
| TOTAL ASSETS | $592M |
| Account Payables | $170M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $34M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $263M |
| Long-Term Debt | $162M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $171M |
| TOTAL LIABILITIES | $434M |
| Common Stock | $189.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.0B |
| Retained Earnings | -$880M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $157M |
| Minority Interest | $1M |
| TOTAL EQUITY | $158M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $592M |
| Total Debt | $171M |
| Net Debt | -$32M |