| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $629M | $465M | $439M | 35.1% | 43.1% |
| Op. Income | -$41M | -$42M | -$32M | 1.9% | -26.5% |
| Gross Margin | 8.8% | 10.2% | 9.8% | -1.4pp | -0.9pp |
| Net Margin | -7.4% | -10.1% | -8.5% | 2.7pp | 1.1pp |
| EPS (Diluted) | $-0.25 | $-0.25 | $-0.20 | 0.0% | -25.0% |
| Free Cash Flow | -$17M | -$198M | $78M | 91.2% | -122.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $629M |
| Cost of Revenue | $573M |
| GROSS PROFIT | $55M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $91M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $96M |
| Cost & Expenses | $670M |
| OPERATING INCOME | -$41M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | -$5M |
| INCOME BEFORE TAX | -$47M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$47M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$47M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$47M |
| D&A | $6M |
| EBIT | -$41M |
| EBITDA | -$35M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$47M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $21M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$18.0K |
| Change in Working Capital | $13M |
| OPERATING CASH FLOW | -$6M |
| Capital Expenditure | -$11M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$22M |
| Sales/Maturities of Investments | $75M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $43M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$350.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $15.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$335.0K |
| FREE CASH FLOW | -$17M |
| Net Change in Cash | $36M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $239M |
| Short-Term Investments | $63M |
| Net Receivables | $165M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $54M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $521M |
| PP&E (Net) | $66M |
| Goodwill | $35M |
| Intangible Assets | $5M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $113M |
| TOTAL ASSETS | $633M |
| Account Payables | $224M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $32M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $331M |
| Long-Term Debt | $162M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $170M |
| TOTAL LIABILITIES | $501M |
| Common Stock | $191.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.1B |
| Retained Earnings | -$927M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $131M |
| Minority Interest | $1M |
| TOTAL EQUITY | $132M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $633M |
| Total Debt | $170M |
| Net Debt | -$68M |