| Metric | Q2 2025 | Q1 2025 | Q2 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $965.0K | $311.0K | $1M | 210.3% | -9.0% |
| Op. Income | -$19M | -$19M | -$26M | 3.5% | 29.7% |
| Gross Margin | 73.2% | 100.0% | 42.5% | -26.8pp | 30.7pp |
| Net Margin | -1643.8% | 13854.7% | 477.0% | -15498.5pp | -2120.8pp |
| EPS (Diluted) | $-1.53 | $-2.11 | $0.81 | 27.5% | -288.9% |
| Free Cash Flow | -$16M | -$21M | -$20M | 25.5% | 19.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $965.0K |
| Cost of Revenue | $259.0K |
| GROSS PROFIT | $706.0K |
| R&D Expenses | $14M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | -$259.0K |
| Operating Expenses | $19M |
| Cost & Expenses | $20M |
| OPERATING INCOME | -$19M |
| Interest Income | $396.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$16M |
| Income Tax Expense | $185.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$16M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$16M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$16M |
| D&A | $259.0K |
| EBIT | -$16M |
| EBITDA | -$15M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$16M |
| Depreciation & Amortization | $259.0K |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | $930.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$16M |
| Capital Expenditure | -$109.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$39M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$39M |
| Net Debt Issuance | -$1.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$177.0K |
| FREE CASH FLOW | -$16M |
| Net Change in Cash | -$55M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $19M |
| Short-Term Investments | $104M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $5M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $128M |
| PP&E (Net) | $6M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $640.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $7M |
| TOTAL ASSETS | $135M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $579.0K |
| Other Current Liabilities | $4M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $20M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $13M |
| TOTAL LIABILITIES | $33M |
| Common Stock | $9.0K |
| Additional Paid-In Capital | $692M |
| Retained Earnings | -$591M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $420.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $102M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $102M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $135M |
| Total Debt | $7M |
| Net Debt | -$12M |