| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $970M | $973M | $1.0B | -0.4% | -4.1% |
| Op. Income | $188M | $198M | $269M | -5.0% | -30.0% |
| Gross Margin | 70.9% | 72.9% | 75.0% | -2.0pp | -4.1pp |
| Net Margin | 11.6% | 13.8% | 19.8% | -2.2pp | -8.1pp |
| EPS (Diluted) | $1.44 | $1.70 | $2.51 | -15.3% | -42.6% |
| Free Cash Flow | $51M | -$57M | $193M | 189.8% | -73.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $970M |
| Cost of Revenue | $282M |
| GROSS PROFIT | $688M |
| R&D Expenses | $73M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $426M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $499M |
| Cost & Expenses | $781M |
| OPERATING INCOME | $188M |
| Interest Income | $245.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$15M |
| INCOME BEFORE TAX | $174M |
| Income Tax Expense | $61M |
| Net Income from Continuing Ops | $113M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $113M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $113M |
| D&A | $30M |
| EBIT | $188M |
| EBITDA | $218M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $970M |
| Cost of Revenue | $282M |
| GROSS PROFIT | $688M |
| R&D Expenses | $73M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $426M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $499M |
| Cost & Expenses | $781M |
| OPERATING INCOME | $188M |
| Interest Income | $245.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$15M |
| INCOME BEFORE TAX | $174M |
| Income Tax Expense | $61M |
| Net Income from Continuing Ops | $113M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $113M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $113M |
| D&A | $30M |
| EBIT | $188M |
| EBITDA | $218M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $113M |
| Depreciation & Amortization | $30M |
| Stock-Based Compensation | $34M |
| Deferred Income Tax | -$3M |
| Other Non-Cash Items | $15M |
| Change in Working Capital | -$63M |
| OPERATING CASH FLOW | $127M |
| Capital Expenditure | -$76M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$5M |
| Sales/Maturities of Investments | $99M |
| Other Investing Activities | $263.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $18M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$200M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$654.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$201M |
| FREE CASH FLOW | $51M |
| Net Change in Cash | -$49M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $878M |
| Short-Term Investments | $22M |
| Net Receivables | $1.0B |
| Inventory | $310M |
| Other Current Assets | $63M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2.4B |
| PP&E (Net) | $1.3B |
| Goodwill | $390M |
| Intangible Assets | $94M |
| Long-Term Investments | $78M |
| Tax Assets | $1.5B |
| Other Non-Current Assets | $53M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.4B |
| TOTAL ASSETS | $5.8B |
| Account Payables | $146M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $1.2B |
| Other Current Liabilities | $239M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.8B |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $308M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $407M |
| TOTAL LIABILITIES | $2.2B |
| Common Stock | $8.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.0B |
| Retained Earnings | $2.6B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$20M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3.6B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $3.6B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5.8B |
| Total Debt | $123M |
| Net Debt | -$755M |