| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $973M | $1.0B | $895M | -5.6% | 8.8% |
| Op. Income | $198M | $221M | $225M | -10.3% | -12.1% |
| Gross Margin | 72.9% | 72.2% | 75.7% | 0.7pp | -2.8pp |
| Net Margin | 13.8% | 18.5% | 22.4% | -4.7pp | -8.6pp |
| EPS (Diluted) | $1.70 | $2.40 | $2.51 | -29.2% | -32.3% |
| Free Cash Flow | -$57M | $164M | $184M | -134.7% | -130.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $973M |
| Cost of Revenue | $264M |
| GROSS PROFIT | $709M |
| R&D Expenses | $72M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $439M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $511M |
| Cost & Expenses | $775M |
| OPERATING INCOME | $198M |
| Interest Income | $677.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$11M |
| INCOME BEFORE TAX | $187M |
| Income Tax Expense | $53M |
| Net Income from Continuing Ops | $134M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $134M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $134M |
| D&A | $30M |
| EBIT | $198M |
| EBITDA | $228M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $973M |
| Cost of Revenue | $264M |
| GROSS PROFIT | $709M |
| R&D Expenses | $72M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $439M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $511M |
| Cost & Expenses | $775M |
| OPERATING INCOME | $198M |
| Interest Income | $677.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$11M |
| INCOME BEFORE TAX | $187M |
| Income Tax Expense | $53M |
| Net Income from Continuing Ops | $134M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $134M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $134M |
| D&A | $30M |
| EBIT | $198M |
| EBITDA | $228M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $134M |
| Depreciation & Amortization | $30M |
| Stock-Based Compensation | $32M |
| Deferred Income Tax | $17M |
| Other Non-Cash Items | $16M |
| Change in Working Capital | -$199M |
| OPERATING CASH FLOW | $30M |
| Capital Expenditure | -$87M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$15M |
| Sales/Maturities of Investments | $15M |
| Other Investing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$90M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$75M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$52M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$112M |
| FREE CASH FLOW | -$57M |
| Net Change in Cash | -$173M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $926M |
| Short-Term Investments | $87M |
| Net Receivables | $1.1B |
| Inventory | $276M |
| Other Current Assets | $32M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2.5B |
| PP&E (Net) | $1.3B |
| Goodwill | $412M |
| Intangible Assets | $103M |
| Long-Term Investments | $108M |
| Tax Assets | $1.5B |
| Other Non-Current Assets | $58M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.5B |
| TOTAL ASSETS | $5.9B |
| Account Payables | $187M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $1.2B |
| Other Current Liabilities | $238M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.9B |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $308M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $413M |
| TOTAL LIABILITIES | $2.3B |
| Common Stock | $8.0K |
| Additional Paid-In Capital | $992M |
| Retained Earnings | $2.7B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$6M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3.7B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $3.7B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5.9B |
| Total Debt | $130M |
| Net Debt | -$796M |