| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $238M | $218M | $194M | 9.1% | 22.8% |
| Op. Income | $60M | $15M | $39M | 306.0% | 55.2% |
| Gross Margin | 55.5% | 54.4% | 53.0% | 1.2pp | 2.6pp |
| Net Margin | 21.3% | 4.7% | 17.1% | 16.6pp | 4.2pp |
| EPS (Diluted) | $0.26 | $0.05 | $0.17 | 387.8% | 52.9% |
| Free Cash Flow | $34M | $22M | $13M | 55.3% | 166.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $238M |
| Cost of Revenue | $106M |
| GROSS PROFIT | $132M |
| R&D Expenses | $36M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $39M |
| Other Expenses | -$3M |
| Operating Expenses | $72M |
| Cost & Expenses | $178M |
| OPERATING INCOME | $60M |
| Interest Income | $467.0K |
| Interest Expense | $531.0K |
| Other Income/Expenses | -$752.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $59M |
| Income Tax Expense | $8M |
| Net Income from Continuing Ops | $51M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $51M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $51M |
| D&A | $12M |
| EBIT | $60M |
| EBITDA | $72M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $238M |
| Cost of Revenue | $106M |
| GROSS PROFIT | $132M |
| R&D Expenses | $36M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $39M |
| Other Expenses | -$3M |
| Operating Expenses | $72M |
| Cost & Expenses | $178M |
| OPERATING INCOME | $60M |
| Interest Income | $467.0K |
| Interest Expense | $531.0K |
| Other Income/Expenses | -$752.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $59M |
| Income Tax Expense | $8M |
| Net Income from Continuing Ops | $51M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $51M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $51M |
| D&A | $12M |
| EBIT | $60M |
| EBITDA | $72M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $51M |
| Depreciation & Amortization | $12M |
| Stock-Based Compensation | $8M |
| Deferred Income Tax | -$9M |
| Other Non-Cash Items | -$5M |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | $55M |
| Capital Expenditure | -$21M |
| Acquisitions (Net) | -$20M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$41M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$7M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$5M |
| FREE CASH FLOW | $34M |
| Net Change in Cash | $7M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $294M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $125M |
| Inventory | $98M |
| Other Current Assets | $10M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $545M |
| PP&E (Net) | $233M |
| Goodwill | $28M |
| Intangible Assets | $52M |
| Long-Term Investments | $36M |
| Tax Assets | $34M |
| Other Non-Current Assets | $51M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $434M |
| TOTAL ASSETS | $980M |
| Account Payables | $45M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $8M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $113M |
| Long-Term Debt | $25M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $7M |
| Other Non-Current Liabilities | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $51M |
| TOTAL LIABILITIES | $164M |
| Common Stock | $2M |
| Additional Paid-In Capital | $662M |
| Retained Earnings | $184M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$33M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $815M |
| Minority Interest | $1M |
| TOTAL EQUITY | $816M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $980M |
| Total Debt | $39M |
| Net Debt | -$254M |