| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $218M | $200M | $188M | 8.7% | 15.7% |
| Op. Income | $15M | $30M | $32M | -51.3% | -54.3% |
| Gross Margin | 54.4% | 54.7% | 51.8% | -0.4pp | 2.6pp |
| Net Margin | 4.7% | 12.8% | 14.7% | -8.1pp | -10.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.05 | $0.13 | $0.14 | -59.0% | -61.9% |
| Free Cash Flow | $22M | $23M | $23M | -5.4% | -4.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $218M |
| Cost of Revenue | $99M |
| GROSS PROFIT | $118M |
| R&D Expenses | $34M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $70M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $104M |
| Cost & Expenses | $203M |
| OPERATING INCOME | $15M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $120.0K |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $12M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $10M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $10M |
| D&A | $12M |
| EBIT | $13M |
| EBITDA | $25M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $218M |
| Cost of Revenue | $99M |
| GROSS PROFIT | $118M |
| R&D Expenses | $34M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $70M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $104M |
| Cost & Expenses | $203M |
| OPERATING INCOME | $15M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $120.0K |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $12M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $10M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $10M |
| D&A | $12M |
| EBIT | $13M |
| EBITDA | $25M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $10M |
| Depreciation & Amortization | $12M |
| Stock-Based Compensation | $34M |
| Deferred Income Tax | -$8M |
| Other Non-Cash Items | $6M |
| Change in Working Capital | -$18M |
| OPERATING CASH FLOW | $37M |
| Capital Expenditure | -$14M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$14M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$10M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $469.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$9M |
| FREE CASH FLOW | $22M |
| Net Change in Cash | $6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $287M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $125M |
| Inventory | $89M |
| Other Current Assets | $10M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $529M |
| PP&E (Net) | $230M |
| Goodwill | $20M |
| Intangible Assets | $36M |
| Long-Term Investments | $27M |
| Tax Assets | $26M |
| Other Non-Current Assets | $59M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $397M |
| TOTAL ASSETS | $926M |
| Account Payables | $34M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $68M |
| Other Current Liabilities | -$51M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $112M |
| Long-Term Debt | $25M |
| Deferred Revenue NC | -$3M |
| Deferred Tax Liabilities | $3M |
| Other Non-Current Liabilities | $14M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $51M |
| TOTAL LIABILITIES | $163M |
| Common Stock | $2M |
| Additional Paid-In Capital | $652M |
| Retained Earnings | $133M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$25M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $762M |
| Minority Interest | $1M |
| TOTAL EQUITY | $763M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $926M |
| Total Debt | $41M |
| Net Debt | -$246M |