| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $15M | $9M | $14M | 66.8% | 5.2% |
| Op. Income | -$47M | -$51M | -$55M | 6.2% | 14.4% |
| Gross Margin | 85.1% | -408.6% | -277.4% | 493.7pp | 362.5pp |
| Net Margin | -272.8% | -488.3% | -363.1% | 215.5pp | 90.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.49 | $-0.53 | $-0.63 | 7.5% | 22.2% |
| Free Cash Flow | -$46M | -$46M | -$50M | 0.3% | 6.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $15M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $13M |
| R&D Expenses | $45M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $15M |
| SG&A Expenses | $15M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $60M |
| Cost & Expenses | $63M |
| OPERATING INCOME | -$47M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $8M |
| INCOME BEFORE TAX | -$40M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | -$41M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$41M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$41M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$47M |
| EBITDA | -$45M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$41M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $12M |
| Deferred Income Tax | -$28M |
| Other Non-Cash Items | $23M |
| Change in Working Capital | -$14M |
| OPERATING CASH FLOW | -$46M |
| Capital Expenditure | -$233.0K |
| Acquisitions (Net) | $69M |
| Purchases of Investments | -$137M |
| Sales/Maturities of Investments | $156M |
| Other Investing Activities | -$69M |
| NET CASH FROM INVESTING | $18M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $590.0K |
| FREE CASH FLOW | -$46M |
| Net Change in Cash | -$27M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $75M |
| Short-Term Investments | $474M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $17M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $566M |
| PP&E (Net) | $47M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $56M |
| TOTAL ASSETS | $622M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $83M |
| Other Current Liabilities | $55M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $178M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $211M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $68M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $310M |
| TOTAL LIABILITIES | $488M |
| Common Stock | $8.0K |
| Additional Paid-In Capital | $844M |
| Retained Earnings | -$710M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $184.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $134M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $134M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $622M |
| Total Debt | $39M |
| Net Debt | -$36M |